reklam
reklam
hava 22° Yağmur
DOLAR 20,0115 % % 0.19
EURO 21,3833 % % -0.24
GRAM ALTIN 1.249,93 % % 0,48
ÇEYREK A. 2.043,63 % % 0,48
BITCOIN 27.198,99 % 1.907
reklam
Google News

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Saraybosna’da

Son Güncelleme :

27 Ağustos 2021 - 17:56

/ 29 views kez okundu.
reklam
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Saraybosna’da
reklam

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Saraybosna’da restorasyonu yapılan Başçarşı Camii’nin açılışını yaptı. Erdoğan, ‘Bugün sizlerle bu mübarek cuma gününde caminin açılışını gerçekleştirmekten bahtiyarlık duyuyoruz. Caminin restorasyonunda emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum. Namazlarıyla dualarıyla bu eseri ihya edecek kardeşlerimizden Allah razı olsun. Hepinizi saygıyla, sevgiyle selamlıyorum.’ ifadelerini kullandı.

Bosna-Hersek’in başkenti Saraybosna’da Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen yenileme çalışmalarında restorasyonu gerçekleştirilen Başçarşı Camii, açılışa hazır hale geldi. ‘Saraybosna’nın kalbi’ olarak bilinen Başçarşı Meydanı’nda bulunan caminin duvarları ve kubbesi onarılarak, iç mekanında yenilemeler ve bahçe düzenlemesi yapıldı. Klasik Osmanlı dönemi camilerinden olan Başçarşı Camii’nin açılışını, Saraybosna’ya ziyaret gerçekleştiren Başkan Recep Tayyip Erdoğan yaptı.

BAŞÇARŞI CAMİİ’NİN AÇILIŞINDA ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR

Erdoğan’ın açıklamalarında, ‘Savaşta caminin kubbesinde ve minaresinde ciddi tahribat olmuştur. Savaştan sonra caminin kullanılması için acil ihtiyaçları için bir düzenleme yapıldı. Saray Bosna’nın sembolü olan bu eseri tekrar eski görkemine kavuşturmak için 6 sene önce harekete geçtik. 20 Mayıs 2015 tarihinde iki ülkenin Vakıflar Genel Müdürlüğü arasında caminin restorasyonu için bir işbirliği protokolünü imzaladık. Esasen caminin açılışını 21 Mart 2021 tarihinde Miraç gecesinde yapmayı planlıyorduk. Ancak tüm dünyayı etkileyen koronavirüs salgını sebebiyle camimizin açılışını ertelemek durumunda kaldık. Bugün sizlerle bu mübarek cuma gününde caminin açılışını gerçekleştirmekten bahtiyarlık duyuyoruz. Caminin restorasyonunda emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum. Namazlarıyla dualarıyla bu eseri ihya edecek kardeşlerimizden Allah razı olsun. Hepinizi saygıyla, sevgiyle selamlıyorum.’

ERDOĞAN’IN BOSNA HERSEK PROGRAMI

Açılışın ardından Musalla Caddesi’nde resmi törenle karşılanacak olan Erdoğan, sonrasında Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi binasına geçecek.

Başbakan Erdoğan’ın burada Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Zeliko Komşiç, Konsey Üyesi Şefik Caferoviç ve Milorad Dodik ile yapacağı görüşmelerde Türkiye ile Bosna Hersek arasındaki ikili ilişkiler tüm yönleri ile gözden geçirilerek, mevcut işbirliğinin derinleştirilmesi için atılabilecek adımlar ele alınacak

Görüşmelerin ardından Erdoğan, Devlet Başkanlığı Konseyi tarafından onuruna verilecek yemeğe katılacak.

reklam