reklam
reklam
hava 22° Yağmur
DOLAR 20,0115 % % 0.19
EURO 21,3833 % % -0.24
GRAM ALTIN 1.249,93 % % 0,48
ÇEYREK A. 2.043,63 % % 0,48
BITCOIN 27.160,78 % 1.738
reklam
Google News

Çip krizi nedir?

Son Güncelleme :

08 Kasım 2021 - 19:27

/ 33 views kez okundu.
reklam
Çip krizi nedir?
reklam

Çip krizi sonucu araba stoklarında yaşanan eksiklik sonucu ikinci el otomobil fiyatları yükselmeye devam ediyor. Peki, çip krizi nedir, bu ay biter mi?
Dünya, Pandemi dolasıyla ekonomik açıdan ne kadar kırılgan olduğunu göstermişken, yaralarını saramadan yeni bir krizle karşı karşıya geldi. Birçok sebepten ötürü şu an çip krizini yaşıyoruz. Otomotiv fiyatlarını çılgınlarca yükseltecek çip krizi sonucu insanlar çip krizinin neden çıktığını merak ediyor. Çip üretiminde arz yetersizliği, çelik fiyatlarında artış, lojistik derken, otomotiv endüstrisi nur topu gibi yeni bir probleme daha kavuştu! Çin’in daha az magnezyum üretmesi, otomotivde ciddi problemler doğurabilir. Peki, çip krizi sıfır ve ikinci el otomobil sektörünü etkiler mi? Otomotivde çip krizi nedir? Hepsi haberimizde.

ÇİP KRİZİ BİTTİĞİNDE DE ARAÇ FİYATLARI DÜŞMEYECEK
Uzmanlar çip krizi bittiğinde bile Türkiye’deki araba fiyatlarının düşmeyeceğini ön görüyor. Ekim’de yükselen araba fiyatları Kasım’da da yükselmeye devam ediyor. Bu yükselişin Aralık’ta da devam edeceği düşünülüyor. Döviz kuru yüzünden markalar ve tedarikçiler Türkiye’ye araç getirmekte tereddüt edip pazar seçeceği tahmin ediliyor.

ÇİP KRİZİ MOBİLYA SEKTÖRÜNÜ DE ETKİLEDİ
Çip krizi dünyanın en büyük mobilya üreticisi IKEA’yı da sarstı. Çip darboğazı sonucu otomobil, teknoloji ve sağlık sektöründen sonra şimdi de mobilya sektörünü vurdu. IKEA CEO’sunun açıkladığı habere göre fiyatlar 2022 yılının sonuna kadar fiyatlarda büyük artış söz konusu olacak

ÇİP KRİZİ SAĞLIK VE OYUN SEKTÖRÜNÜ DE VURDU
Çip krizi sonucu tedarik zincirindeki aksamalarla birlikte tıp teknolojisi de etkileniyor. Ventilatörler, görüntüleme cihazlara, kalp pilleri, EKG ve EKG monitörlerinde kriz başladı ve 2023’e kadar devam edeceği ön görülüyor.

Öte yandan dünyanın en büyük oyun firmalarından Nintendo da üretimi yavaşlatıyor. Switch oyun konsolu üretimi yüzde 20 azalacak. 30 milyon ünite üretilecek Switch oyun konsolu yeni değişimle birlikte 24 milyona inmiş durumda. Bu karar sonrası şirketin satışlarında yüzde 37 oranında düşüş bekleniyor.

İKİNCİ EL ARAÇ FİYATLARI ARTMAYA DEVAM EDECEK
Çip krizi sebebiyle ikinci el araç fiyatları tavan yaptı. Sektör bir süre daha darboğazda kalacağı tahmin ediliyor. Darboğazdan güçlü bir yükselişle çıkması beklenen çip sektörü, bir süre daha durgun bir şekilde ilerleyecek. Cep telefonundan bilgisayara, beyaz eşyadan birçok teknoloji alanına hasar veren çip krizi, otomobili derinden etkiledi. Birçok otomobil firması fabrikalarını geçici olarak kapattı.Darboğazın 2022 yılına kadar bitmemesi bekleniyor. Bu sebepten ötürü ikinci el otomobil fiyatları 2022 yılının ortasına kadar düşmeyecek.

reklam