reklam
reklam
hava 21° Güneşli
DOLAR 27,5698 % % 0.48
EURO 28,9450 % % 0.55
GRAM ALTIN 1.615,91 % % 0,24
ÇEYREK A. 2.642,01 % % 0,24
BITCOIN 765.424 % 0.144
reklam
Google News

BULGARİSTAN’DAN BİRLİK İTTİFAKI

Son Güncelleme :

03 Mart 2021 - 14:18

/ 22 views kez okundu.
reklam
BULGARİSTAN’DAN BİRLİK İTTİFAKI
reklam

Bulgaristan‘da seçmenler, ülkenin yeni meclis üyelerini belirlemek için 4 Nisan’da sandık başına gidecek. Avrupa Birliğinde (AB) bulunan, 7 milyon nüfusa sahip Bulgaristan’da yapılacak genel seçimde 240 sandalyeli meclis için yarışılacak.

Gazetemiz adına yetkili İbrahim Sun geçmişe dayalı dostluğuna dayanarak, Bulgaristan ULUSAL HAK VE ÖZGÜRLÜKLER HAREKETİ Genel Başkanı Güner Tahir ile telefonla bağlantı kurdu. İttifak müjdesini aldı. Bulgaristan’da Türklerden 2 ay önce kurulan STK – Ulusal Halk Birliği  Başbakan Boyko Borisov’un Partisi GERB’len resmi olarak seçim önü Ulusal  Birlik Hareketi anlaşması imzaladığını belirtti.

Başbakan Boyko Borisov’un Partisi GERB’len resmi olarak seçim önü ittifak anlaşması,

1.Nurettin İsmail – Hitrino (Şeytancık) Belediye Başkanı

2.Güner Tahir – UHÖH Partisi Genel Başkanı

3.Boyko Borisov – Bulgaristan Başbakanı 

4.Orhan İsmailov – Eski Savunma Bakan Yardımcısı 

5.Mehmet Dikme – Eski Tarım Bakanı ile yapılmıştır.

Bulgaristan ULUSAL HAK VE ÖZGÜRLÜKLER HAREKETİ Genel Başkanı Güner Tahir, yaptığı açıklamada, Bulgaristan’a ittifakın yapılacak seçimler için  hayırlı, uğurlu olması temennisinde bulundu. Bulgaristan’da güçlü bir iktidarın oluşmasını istediklerini belirten Güner Tahir, ‘’Bulgaristan’da ırk, din mezhep, ayırımı yapmaksızın iki milletin  barışı, refahı ve huzuru hak ettiklerini söyledi. Devletimizde geçtiğimiz yıllarda fertlerin liderlerin ve siyasi partilerin yapmış olduğu hatalar millete mal edilmemelidir. Türk ve Bulgar yılların tarihine ve birlikte toplum hareketine sahiptir. Milletler adaletli şekilde yaşamaya hak etmektedir.  Seçmen izin verirse, huzurlu bir yaşam ve sosyal refah yapısının AB ayarında olması için mecliste gereken kararları alacağız. GERB ile yapılan Ulusal  Birlik Hareketi , bizleri millet ve devlet olarak güçlü kılacaktır. GERB önde görülüyor. Refah yapısı yüksek halk için Türk ve Bulgar seçmenlerin oylarına ihtiyacımız var.’’

Kamuoyu araştırma son anketine göre, Başbakan Boyko Borisov’un liderliğindeki merkez sağ Bulgaristan’ın Avrupalı Gelişimi İçin Yurttaşlar (GERB) ile Kornelia Ninova liderliğindeki Sosyalist Parti arasında geçmesi bekleniyor.

Popülist çizgide politika izleyen, ırkçı ve aşırı milliyetçilerin oluşturduğu “Birleşik Vatanseverler” koalisyonu, göçmen ve Müslüman karşıtlığıyla bilinen ATAKA Partisini de içinde barındırıyor.

Güner Tahir şunları söyledi; ‘’Geçmişi hatırlayınız…Türkiye’de 24 Kasım 2015’te hava sahasını ihlal eden Rus savaş uçağının düşürülmesi, HÖH’te görüş ayrılığına neden olmuştu. Türkiye’nin tutumunu destekleyen Genel Başkan Lütvi Mestan, Onursal Başkan Ahmet Doğan’ın baskılarına maruz kalarak partiden ihraç edilmiştir. Bu sebeple Mestan ve bir grup milletvekili, Nisan 2016’da DOST Partisini kurarak Bulgaristan’daki Türk siyasi hareketinde yeni bir sayfa açmıştı. Kısa sürede örgütlenen DOST Partisi, erken seçimlere Hürriyet ve Şeref Halk Partisi (HŞHP) ile ittifak yaparak DOST Birliği altında katılmıştır. Ve HÖH seçmen listesinde, ırk, din ayırımı yapan Türk, Müslüman düşmanı,  ırkçı ATAKA partisinin eski milletvekillerine yer verdiğini ayrılığa sebep olduğunu hatırlatırım.’’

Boyko Borisov, 2009-2013 ile 2014-2017 dönemlerinde başbakanlık yapmıştı. Borisov hükümetlerine destek veren ittifakın, seçimden sonra hükümet oluşumunda yine kilit rol oynaması bekleniyor. Beşli  Ulusal  Birlik Hareketi,  GERB Partisi yöneticileri de, ülke siyasetinde önemli bir yer edineceklerine inanılıyor.

reklam