reklam
reklam
hava 27° Orta
DOLAR 27,5717 % % 0.49
EURO 29,0141 % % 0.81
GRAM ALTIN 1.613,01 % % 0,06
ÇEYREK A. 2.637,27 % % 0,06
BITCOIN 764.706 % 0.173
reklam
Google News

Buldan’ın Dünyaya açılan yolu olacak

Son Güncelleme :

09 Temmuz 2020 - 10:38

/ 8 views kez okundu.
reklam
Buldan’ın Dünyaya açılan yolu olacak
reklam

 

Buldan Belediyesi’nin öncülüğünde kurulan BELKÜM Kadın Kooperatifi, tanıtım toplantısında, kooperatiflerin önemi masaya yatırıldı. Buldan’ın turizm, tarım ve tekstil potansiyelini ileriye taşınması ve dünyaya açılması için yerel inisiyatiflerin aktif olması gerektiğinin altını çizen Başkan Şevik, BELKÜM Kadın Kooperatifi ile ilk adımın atıldığını belirtti.

 

BELKÜM Kadın Kooperatifi 2. Toplantısını gerçekleştirdi. BELKÜM’de düzenlenen toplantıya, Buldan Kaymakamı Murat Sarı, Belediye Başkanı Mustafa Şevik,  PAÜ Buldan MYO Müdür Yardımcıları Yusuf Kaya, Erkan Yeşil, AK Parti İlçe Başkanı Naci Çomuk, Buldan Doku Yerel Eylem Grubu (DOYEG) Başkanı İlçe Tarım Müdürü Serdal Uğur, BELKÜM Kadın Kooperatifi Başkanı Aysel Mustak,  Denizli Soroptimist Kulübü Dönem Başkanı Eve gelen escort Samsun Nihal Güngör Kılınç,  Buldan Eğitim ve Dayanışma Vakfı Başkanı Meryem Salman ile BELKÜM Kadın Kooperatifi ile DOYEG üyeleri katıldı.

Toplantının açılış konuşmasında kooperatifleşmenin önemini vurgulayan Kaymakam Murat Sarı,  kadınların bir araya gelmesiyle Buldan’ın sahip olduğu tarihi, kültürel değerlerinin turizme ve ekonomiye kazandırılacağını belirterek,  kooperatif üyelerine başarılar diledi.

“BİRÇOK İLÇEYE ÖRNEK OLACAĞIZ”

Belediye Başkanı Mustafa Şevik, Buldan’ın kooperatiflerle gelişeceğini, ürettiği projelerle dünyaya açılacağını söyledi.  Başkan Şevik, “Buldan, birçok ilçe ve iller arasında potansiyeli ve rekabet gücü en yüksek olan ilçelerden biri.  Buldan daha ileri gitmeli, bunun için de yerel inisiyatifin çok aktif olması lazım. BELKÜM Kadın Kooperatifi ile çok güzel bir adım atıldı. DOYEG projesi ile Türkiye genelinde 4. oldu.  Ben inanıyorum ki Buldan çok güzel projelere imza atacak birçok ilçeye örnek olabilecek” dedi.

Başkan Şevik, Yenicekent’in organik tarımı, Buldan’ın kültür mirası,  tekstili, Yayla Gölü ile Pamukkale–Tripolis ve Buldan Yayla Gölü’nü birleştirecek turizm aksı Kral Yolu projesinin yalnızca Buldan’ı değil  Sarayköy, Güney, Denizli’nin de  sosyo-ekonomik kültürünün altyapısını da yeniden hareketlendireceğini vurguladı.

Buldan’a benzer seviyede Safranbolu, Beypazarı gibi ilçelerin bulunduğunu söyleyen Başkan Şevik, “Hedefimiz bir Safranbolu veya Beypazarı olmak değil.  Hedefimiz, kendimize münhasır ama onların potansiyeli tarzında Türkiye’de gündem olmak” diye konuştu.

Ak Parti İlçe Başkanı Naci Çomuk ise BELKÜM Kadın Kooperatifine gerekli desteği sağlayacaklarını belirterek, “Buldan’ın yerel değerlerini kullanarak bir helva yapacağız. Biz DOYEG olarak helvanın unu olalım, siz şekeri olun bu helvayı hep birlikte yapalım” dedi.

BULDAN’IN 3T STRATEJİSİ

AB Leader projeleri ile Türkiye genelinde 4’üncü, Denizli genelinde ise 1. olan projeye imza atan DOYEG Başkanı İlçe Tarım Müdürü Serdal Uğur,  DOYEG’in kuruluşu ve Leader projeleri ile ilgili bilgi verdi.  Uğur, “Biz bu planı hazırlarken tarım, tekstil ve turizm olarak 3 T üzerine kurduk.  Bu alanın potansiyeli yüksek olabileceğini düşünerek bu yönde stratejik planımızı hazırladık ana temalarımızın alt başlıkları var. Turizm, tekstil, tarım konusunda sizlere çok iş düşüyor. Köylerdeki kooperatiflerimiz ile birlikte birleşerek her alanda potansiyelimiz var.  Buldan’ın günlük  40 ton çilek üretimi var. Türkiye geneline kirazda, yine aynı kestanede organik tarım sertifikamız var. Hayvancılıkta keza 25 bin ton süt işleyebiliyoruz. Buldan’dan diğer illere gidiyor işlenen sütlerimiz” dedi.

Buldan’ın Safranbolu, Beypazarı’nın önüne geçip çok daha iyi yerlere götürülebileceğini de vurgulayan Uğur, “ Kooperatifler bizim önceliğimiz olacak. Bireysel çalışmaktansa Kooperatifleri birleştirerek çalışmak bizlerin de işine gelecek. Çünkü bir kitleye hitap etmiş olacağız. 3 köyün kooperatifini birleştirip AB Fonundan bize sağlanan 5 bin Euro’yu 15 bin Euro’ya çıkartabilir, bunu ilçemize kazandırabiliriz.  Buldan’ın bunu başaracak kapasitesi ve potansiyeli var. Örneğin ekmek yapımıyla ilgili bir reklamda çok güzel örnek verildi.  Buldan’ın yayla tarafında ekmeği var, yapılıyor biliyorsunuz. Bunun reklamını verebiliriz, dünyaya duyurabiliriz. İpek böcekçiliği geçmişte var olup şuan elimizde yok.  Bunun ile ilgili çalışma yapabiliriz.  Tarım konusunda yöresel ürünler potansiyelimiz çok fazla ama harekete geçirmek için bir ivme lazım. İnşallah bunları hep beraber çalışacağız. Denizli’de 1. Türkiye’de 4. olduk adım adım ilerliyoruz inşallah Buldan için hayırlı olur” dedi.

PAÜ’DEN AKADEMİK DESTEK

Buldan Belediyesi öncülüğünde kurulan BELKÜM Kadın kooperatifi toplantına katılan PAÜ Buldan MYO Müdür Yardımcısı Yusuf Kaya,  proje çalışmalarında her türlü desteği vermeye hazır olduklarını belirtti.  Kaya, “Buldan’ın turizm, tarım ve ekonomik potansiyeli yüksek bir ilçe.  Devletin de bu alanda çok büyük teşvikleri var. Avrupa’ya da bakıldığı zaman orada da tarım ve hayvancılık, kooperatifler üzerinden yürütülüyor. Japonya da %90 üzerinde kooperatif yaygınlaştı ve kooperatiflerle güçlü oldu. Devlette bu yönde çok büyük katkı sağlıyor. İlçeye çok fazla katkı sağlayacak iyi eğitim almış kadromuz var. Kooperatiflere biz size nasıl yardımcı olabiliriz, sizin verdiğiniz fikirleri biz proje haline getiriyoruz ve beraber çalışıp Buldan’ın hak ettiği yere gelmesini sağlayacak projeler üretebiliriz.  Biz sonuna kadar çalışmaya hazırız, yeter ki sizlerden bize talep gelsin. Başkanıma bu yönde teşekkür ediyorum, çünkü daha önce bize böyle bir teklif gelmemişti. Bence hep beraber çok iyi yerlere gelebiliriz. Buldan da göl var tekstil , tarih var ama neden Buldan’ı bir Ankaralı yada İstanbullu tanımıyor. Kadın Girişimciler ile birlikte  Çok daha iyi yerlere geleceğimize inanıyorum ve teşekkür ediyorum hepinize” dedi.

“HEDEFİMİZ BULDAN’I KALKINDIRMAK”

BELKÜM Kadın Kooperatifi Başkanı Aysel Mustak, kooperatifin kuruluş amaçlarından birinin de Buldan7ı tanıtmak olduğunu söyledi. Mustak, “Kadınlarımızın bir araya geldiğinde yapamayacağı, başaramayacağı hiç bir şey yoktur. Buldan kadını tarih boyunca evlerinin altındaki tezgahta üretim yapmış ve aile ekonomisine katkı sağlamıştır.  Biz kooperatif olarak kadınlarımızı bir araya getirerek, güçlerini birleştirmek istedik. Buldan’ın unutulmaya yüz tutmuş değerlerini gün yüzüne çıkartıp yeniden ekonomiye kazandırmak istiyoruz. İlk adım olarak Karaköy Kilimlerinden başladık. Karaköy kilimini, Buldan’ın lezzetlerini, el dokumasını dünyaya tanıtmak, dünyaya açılmak istiyoruz” diye konuştu.

“DÜNYAYA YOL VERECEK, YOLLAR AÇILACAK”

Konuşmasına, Buldan’da yaşayan ünlü bir filozofun “Gideceği yeri bilene herkes yol verir” sözünü hatırlatarak başlayan Denizli Soroptomist Kulübü Dönem Başkanı Nihal Güngör Kılınç, “Bu yörede yaşayan insanlar becerikli ve burada bulunan grup gideceği yeri biliyor. O zaman demek ki dünya yol verecek yollar açılacak. Buldan kendi iç güzelliklerini günümüz modasına, günümüz insanının kullanacağı boyutlara taşımak gerekir. Ben inanıyorum ki kadınlarla başlanan çalışma her zaman muhakkak sonuçlanır. Buldan’nda küçücük bir eve giriyorsunuz ama içinde cennetle karşılaşıyorsunuz. Buldan sahip olduğu bu güzellikleri, değerleri günümüz koşullarına taşıyıp, hakim kılarsak;  bizde görevimizi tamlamış, gelecek kuşaklara iyi bir kazanım yapmış olacağız. Hanımlar yaratıcı bakış açısı dikkat çekici boyut kazandığında dünya literatüre girecek.  Buldan’ın kendine özgü güzellileri var, sadece sunumda bir eksiklik var. Bu eksikliği de biz elimizden geldiğince tamamlamaya çalışacağız” diye konuştu.

reklam