reklam
reklam
hava 32° Orta
DOLAR 27,2371 % % 0.11
EURO 28,9103 % % -0.03
GRAM ALTIN 1.681,83 % % 0,43
ÇEYREK A. 2.749,79 % % 0,44
BITCOIN 726.005 % 0.574
reklam
Google News

Bisiklet ve Yürüyüş Rotası belirlendi

Son Güncelleme :

14 Eylül 2020 - 10:46

/ 0 views kez okundu.
reklam
Bisiklet ve Yürüyüş Rotası belirlendi
reklam

Buldan Kaymakamlığınca hazırlanan ve Güney Ege Kalkınma Ajansı’nın (GEKA) hibe desteği sağladığı  “Doğadan Tarihe Bisiklet ve Yürüyüş Rotası” projesi kapsamında,160 km toplamında Dağ Bisikleti ve Yürüyüş rotası belirlendi.  Bisiklet ve Yürüyüş rotası,  Buldan, Süleymanlı Yayla, Tripolis Antik Kent, Narlı Dere, Akçam Gediği ve Dağ Deresi ormanlık alanları kapsıyor.

 

Tarihi, doğal güzelliği ve ilçeye özgü mimarisiyle yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olan Buldan, doğa sporları ve dağ bisiklet organizasyonlarına da ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.  GEKA’nın “Alternatif Turizm ve Turizm Altyapısı Mali Destek” programından yararlanarak Danışmanlık Desteği almaya hak kazanan   “Doğadan Tarihe Bisiklet ve Yürüyüş Rotası Projesi”hayata geçiriliyor. Proje kapsamında belirlenen 160 kilometrelik Dağ Bisikleti ve Yürüyüş rotalarının GPS kayıtlarının alınması ve haritalandırılması tamamlanarak, alternatif turizme kazandırılması için çalışmalar başladı.

Eko turizmin en çok tercih edilen etkinliği olan Doğa Yürüyüşleri, Bisiklet ve Dağ Bisikleti  Rotası,160 kilometre ve 13 rotadan oluşuyor. Rota,  Buldan, Süleymanlı Yayla, Tripolis Antik Kent, Narlı Dere, Akçam Gediği ve Dağ Deresi güzergahlarını kapsıyor.

DOĞAYI TARİHLE BULUŞTURUYORUZ

Buldan Kaymakamı Murat Sarı, bölgemizde yürüyüş ve bisiklet organizasyonların daha rahat ve güvenilir şekilde gerçekleştirilebilmesi amacıyla belirlenen Yürüyüş ve Bisiklet rotaları ile  alternatif turizme de katkı sağlanacağını belirtti.  Kaymakam Sarı, “Yaptığımız çalışma ile ilçemizin doğal güzelliklerini tarihle buluşturup,dağcıları, sporcuları, kültür turları yapan insanları bölgeye çekmeyi amaçlıyoruz.  SEKA’nın  desteği ile belirlenen  Doğa Yürüyüşü, Bisiklet ve Dağ Bisikleti rotaları üzerinde   Master plan yapılarak eko turizm faaliyetlerinin planlanması ile doğa yürüyüşü güzergâhlarının farklı, kuş gözlemciliği, Yayla Turizmi ve hediyelik eşya gibi faaliyetlerle birlikte değerlendirilmesi de mümkün. Buldan’ın en güzel yerleri ve bu yerlere yakın yürüyüş ve bisiklet parkurları tespit edildi. Bu proje ile en az günü birlik yürüyüşlere uygun 8-14 km uzunluğunda Yürüyüşrotası, 20-25 km uzunluğunda Dağ Bisikleti ve bu rotalara yakın doğal güzellikleri,su kaynakları ve Kuş gözlem noktalarının gezebileceği koordinatlar belirlenmiştir” dedi.

BULDAN HUZUR VE SÜKUNET KENTİ

Buldan’ı coğrafi konumu nedeniyle kendine özgü bir iklime ve bu iklimi yarattığı benzersiz bitki örtüsüne sahip, huzurve sükunetin el ele gezdiği bir mekan olduğunu dikkat çeken Belediye Başkanı Mustafa Şevik, GEKA’nın desteği ile hayata geçirilecek olan Doğadan Tarihe Bisiklet ve Yürüyüş Rotası projesinin,  ilçe turizm için önemli bir kazanım olduğunu vurguladı.

Tarihten bu güne ulaşan buldan bezleri ve buldan dokumacılığı ile ünlenmiş Buldan’ın, doğal güzelliklerin yanı sıra tarihi evleriyle de öne çıktığını söyleyen Başkan Şevik, “Buldan Belediyesi olarak bir taraftan, tarihi evlerimizi turizme kazandırmak amacıyla restorasyon çalışmalarımız devam ederken, tescilli 32 sokağımızda da Sokak Sağlıklaştırması çalışmalarımız tüm hızıyla sürüyor. Amacımız, Buldan’ın tarihi, kültürel ve tarihten günümüze kadar gelen dokumamızı,  eko ve alternatif turizme bütünleştirmek.  O nedenle bu projeyi önemsiyoruz. Belediye olarak imkanlarımız doğrultusunda desteklemeye hazırız” dedi.

reklam