DOLAR 32,2022 0.06%
EURO 34,8575 -0.08%
ALTIN 2.407,87-2,15
BITCOIN 2189948-1.83144%
Denizli
21°

AÇIK

03:40

SABAHA KALAN SÜRE

Başkan Konya, müjdeyi verdi” Patlayan kuyu kapatıldı”

Başkan Konya, müjdeyi verdi” Patlayan kuyu kapatıldı”

Sarayköy Belediye Başkanı Mehmet Salih Konya, sosyal medya hesabından Sarayköy'de JES kuyu patlamasıyla ilgili videolu açıklamada bulundu. Sarayköylülere müjdeli haberi veren Başkan Konya, patlayan kuyunun kapatıldığını duyurdu.

ABONE OL
14 Mayıs 2024 05:37
Başkan Konya, müjdeyi verdi” Patlayan kuyu kapatıldı”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

HABER: BORA ÖZİZMİRLİ
Sarayköy Belediye Başkanı Mehmet Salih Konya, sosyal medya hesabından Sarayköy’de JES kuyu patlamasıyla ilgili videolu açıklamada bulundu. Bilindiği gibi 29 Nisan tarihinde JES kuyu patlaması yaşanmış ve vatandaşları tedirgin etmişti. Sarayköylülere müjdeli haberi veren Başkan Konya, patlayan kuyunun kapatıldığını duyurdu.

Sarayköy Belediye Başkanı Mehmet Salih Konya,”Bugün itibariyle müjdeli haberi vermek istiyorum. 2 saat önce başlayan operasyon sona ermek üzere. Artık patlamış bir kuyumuz söz konusu değil. Ekiplerin yapmış olduğu müdahale sonuç verdi. Kuyu artık hem gaz salımı hem de o sesi olsun artık söz konusu değil.Nihayi olarak artık bu sorun ortadan kalkmış bulunmaktadır. Hepimize gelmiş geçmiş olsun. ” açıklamasında bulundu.

“EKİPLERİN MÜDAHALESİ SONUÇ VERDİ”

Başkan Konya şu açıklamada bulundu:

“15 gün önce yaşamış olduğumuz, Babadağ Yolu üzerindeki mevkiide bir kuyu patlaması sonucu gaz salımı söz konusuydu ve bunu hep beraber sıkıntılar içerisinde geçirmiş bulunmaktayız. Bugün itibariyle müjdeli haberi vermek istiyorum. 2 saat önce başlayan operasyon sona ermek üzere. Artık patlamış bir kuyumuz söz konusu değil. Ekiplerin yapmış olduğu müdahale sonuç verdi. Kuyu artık hem gaz salımı hem de o sesi olsun artık söz konusu değil.Nihayi olarak artık bu sorun ortadan kalkmış bulunmaktadır. Hepimize gelmiş geçmiş olsun. Öncelikli bu sıkıntılı süreci hep beraber yaşadık. Vatandaşlarımız bu konuda çok sıkıntılar çekti. Hepsinin farkındayız ve gözetmeniydik. Özellikle bilmenizi isterim hepimiz kuyunun başında eksiksiz olarak çalışanlarla beraber ciddi anlamda takipçisi olduğumuz gibi elimizde geleni yaptığımızı bilmenizi isterim.”dedi.

EMEKÇİLERE TEŞEKKÜR

Kuyunun patlamasından buyana 15 günlük süreçte çok hummalı bir süreç yaşandığını belirten Başkan Konya, kuyunun kapatılması için gece ve gündüz çalışıldığını belirterek emeği geçenlere teşekkürlerini iletti. Başkan Konya sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu 15 günlük süre  içerisinde çok hummalı  bir çalışma oldu. Çünkü patlama neticesinde oluşan sıkıntıyı gidermek çok kolay değildi. Ama gerek Maden Teknik Arama olsun, gerekse Türkiye Petrollerinden gelen ekipler olsun ve sahada çalışan onlarca işçinin emeği zai olmadı nihayi sonuca ulaşıldı. Buradan onlara da çok teşekkür etmek istiyorum. 15 gün boyunca gece gündüz hiç ayrılmadan orada çalışan, canla başla kuyuyu kapatmaya yönelik uğraşan bütün emekçi arkadaşlarıma sonsuz teşekkürler ediyorum. Çünkü onlarda sizin kadar hatta çok daha zor zamanlar geçirdi. Evet tüm vatandaşımız yıprandı gerek gürültüsünden dolayı olsun gerekse kokusundan dolayı olsun çok sıkıntılar yaşadık. Çok şükür an itibariyle bu süreç ortadan kalktı.” ifadelerine yer verdi.

“KANUNİ HAKLARINIZI İSTEDİĞİNİZ ŞEKİLDE ARAYABİLİRSİNİZ”

“SAĞLIK BAKANLIĞI’NDAN VATANDAŞLARIMIZ İÇİN SAĞLIK TARAMASI İSTEDİK”

Konuşmasının bir bölümünde bazı sıkıntıları dile getiren Başkan Konya; herhangibir açıklamanın yapılmadığını, konunun muhatabı kendileri olmamasına rağmen sıkıntılı bir duruma düştüklerini belirtti. Kuyu patlamasından bu yana vatandaşların bir takım sıkıntılar çektiğini vurgulayan, Sarayköy Belediye Başkanı Mehmet Salih Konya, “Kanuni haklarınızı istediğiniz şekilde arayabilirsiniz. ” dedi.  Sağlık Bakanlığı’ndan çevredeki  vatandaşlar için sağlık taraması istediklerini de belirten Başkan Konya açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Kurumların, kuruluşların yaşatmış olduğu sıkıntıları da  dile getirmek istiyorum.En büyük sıkıntımız konuyla ilgili bir açıklamanın yapılmamış olmasıydı. Bu konuda çok müzdarip olduk. Bunun muhatabı biz olmamamıza rağmen bir çok vatandaşımız haklı olarak arayış içerisinde bizimle beraber bu süreci geçirdi.

Ama bu süreçten sonra için her şey bitti diyemem. Kuyunun çevrede özellikle kirliliğe  yönelik bir sıkıntısı oldu. Araçların üzerindeki   sıkıntıdan tutunda, evlerin camına,korkuluğundan, penceresine kadar çok büyük sıkıntılar yaşadık. Aynı şekilde çevreye vermiş olduğu rahatsızlık, vatandaşlarımızın psikolojisi de çok bozuldu. Bu konuya yönelik bir yaptırım olur mu? olmaz mı? bilemem. Ama Çevre Bakanlığı olsun, gerekse Sağlık Bakanlığı olsun, gerekse firma yetkililerine yönelik kanuni haklarınızı istediğiniz şekilde arayabilirsiniz. Bu konuya yönelik belediyeye düşen bir görev olduğunda biz elimizden geleni yapacağımızı bilmenizi isterim. Çünkü özellikle patlama süresinden, kapandığı süreye kadar olan süreçte Sağlık Bakanlığı’nın gerekli bir açıklama yapmamış olması vatandaşlarımızı çok tedirgin etti. Aynı şekilde Çevre Bakanlığı içerisinde bu sorun vardı.Ama bu süreçten sonraki yaşadığımız süre neticesinde vatandaşımızın sağlığı konusunda bir sıkıntı olur mu? olmaz mı? Bu konunun takipçisi olacağız. Sağlık Bakanlığı’na gerekli müdahalemize yapıp, özellikle çevredeki vatandaşlarımız için yeterli bir tarama isteyeceğiz. Çevre Bakanlığı içinde çevredeki arazilerimiz olsun, aynı şekilde tarım ve ilçeden de yardım istedik. Tarım İlçeden bir çok arkadaşımız bölgedeki tarım sahalarını ciddi anlamda gözetim altında tuttu. Onlara da teşekkür etmek istiyorum.”dedi.

“YAŞANILAN SÜREÇ SAHİPSİZ DEĞİL”

Konuşmasında tüm kurum ve kuruluşları görevlerine yapmaya davet eden  Sarayköy Belediye Başkanı Mehmet Salih Konya son olarak şunları söyledi:

“Yani kurumların bu saatten sonraki görevleri neyse ben yapmaya davet ediyorum. Nihayi olarak yaşanmış bir sıkıntı söz konusudur. Çok şükür kuyu kapanmıştır. Bir daha gaz salımı olmamasına yönelik ciddi bir müdahale sonucunda kuyuya basılan betonla tüm kuyu öldürülmüştür. Ama bu saatten sonra; tüm kurum ve kuruluşları tekrardan görevini yapmaya davet ediyorum. Çünkü vatandaşımızın canı da malı da bizim için kıymetlidir. En azında bir özür niteliğinde olacağını düşünüyorum. Sağlık Bakanlığı olsun, Çevre Bakanlığı olsun bu saatten sonraki süreci çok iyi değerlendirip, kuyunun kapandıktan sonraki süre dilimi içerisinde vatandaşlarımızın sağlığına tekrar  kontrol edip aynı şekilde malına canına yönelik sıkıntıların hepsinin bir rapor haline getirilip, gerekli yetkili ilgili makamlara iletilip bu yaşanılan sürecin sahipsiz kalınmadığını bilmenizi istiyorum. Memleketimiz kötü bir felaket neticesinde çok zor bir sınavdan geçti. Hepinize gelmiş, geçmiş olsun diyorum. Allah inşallah bir daha böyle sıkıntılardan, böyle bir durumlardan memleketimize yüz göz ettirmez. Hepinize iyi akşamlar diliyorum. Çok teşekkür ediyorum.”dedi.

Sarayköy Belediye Başkanı Mehmet Salih Konya’nın sosyal medya hesabındaki videolu açıklama için TIKLAYINIZ!

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.