reklam
reklam
hava 18° Çoğunlukla Bulutlu
DOLAR 27,3861 % % 0.25
EURO 29,0664 % % -0.07
GRAM ALTIN 1.627,65 % % -0,90
ÇEYREK A. 2.661,20 % % -0,90
BITCOIN 750.407 % 0.691
reklam
Google News

Aşılama Sırası 20’li Yaşlara Gelecek!

Son Güncelleme :

12 Haziran 2021 - 20:12

/ 27 views kez okundu.
reklam
Aşılama Sırası 20’li Yaşlara Gelecek!
reklam

Fahrettin Koca Açıkladı: Haziran Ayı Sonunda Aşılama Sırası 20’li Yaşlara Gelecek! Maskeleri Çıkarma Zamanı Geliyor

Bu ay beklenen 30 milyon doz BioNTech aşısının yarısı gelirken 3.5 milyon doz Sinovac aşısında gelmesi bekleniyor.

 )Fahrettin Koca Açıkladı: Haziran Ayı Sonunda Aşılama Sırası 20’li Yaşlara Gelecek! Maskeleri Çıkarma Zamanı Geliyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, beklenen aşıların bir kısmının geldiğini belirterek Haziran ayının sonunda aşılama yaşının 20’li yaşlara kadar ineceğini söyledi. Fahrettin Koca, 3. doz aşılamada hibrit modeli üzerinde durduklarını söyledi. Aşılama da ilk etapta gönüllü gruplarla uygulamaya başlanacağını söyleyen Koca, aşı tedarik süreci hakkında son durum hakkında bilgi verdi. Konuşmalarında aşıya olan ilgi ve ikna süreçleri, toplumsal bağışıklık hakkında ve hibrit aşılama olan yaklaşımı hakkında detaylı bilgilere yer verirken, maskelerin çıkarılma şartlarına da değindi.

BIONTECH VE SİNOVAC’TA YENİ PARTİ AŞI

Tedarik sürecinin planlandığı gibi gittiğini belirten Koca, bu ay için gerekli planlamaların yapıldığı 30 milyon doz BioNTech aşısının yaklaşık yarısı sorunsuz teslim edildiğini söyledi. Koca, ”Bugün itibarıyla 3.5 milyon doz Sinovac aşısının da Türkiye’ye gelmesini bekliyoruz. Çin’den izni çıkan aşının yeni partisinin toplamda 14.5 milyon doza ulaşması öngörülüyor. Bu sayede, Sinovac aşısı olmayı bekleyenlerin taleplerinin karşılanması hedefleniyor.” diyerek aşılama hakkında detaylı bilgilere yer verdi.

HİBRİT AŞILAMA MODELİ

Sonbaharla birlikte, ilk aşıların üstünden en az 6 ay geçtikten sonra, 3. doz aşıda etkinlik ve koruyuculuk tespiti için gönüllülerden başlanarak şu yol izlenecek:

– İlk 2 dozu Sinovac aşısı olan bir gruba yine Sinovac, bir diğer gruba BioNTech, diğer gruba da yerli aşı yapılacak.

– Aynı şekilde ilk 2 dozda BioNTech tercih edenler içinden gönüllü bir gruba da 3. dozda Sinovac, BioNTech ve yerli aşı vurulacak.

– Böylece 3. dozda hangi hibrit modelle en yüksek koruyuculuk sağlandığı dikkate alınarak yaygın ve yoğun uygulamaya geçilecek.

TOPLUMSAL BAĞIŞIKLIK KRİTERİ

Koronavirüse karşı toplumsal bağıklık kazanılması için nüfusun çoğunluğunun aşılanması gerektiğinin altını çizen Koca, ”Toplumsal bağışıklığın oluşması için nüfusun en az yüzde 60’ının aşılanması gerekiyor. Ancak yüzde 70 ve üstü oranda aşılamanın daha anlamlı olduğu kabul ediliyor. Bu nedenle koruyuculuk etkisi de dikkate alınarak geniş kitlelere tercihine bağlı olarak ilk doz BioNTech aşısı yapılması ve toplumsal bağışıklığın hızla artırılması düşünülüyor.” dedi.

MASKELER ATILACAK MI?

– Virüsün uğradığı mutasyonlar gözetilerek en az 2 metre mesafe bırakılması önerildi.

– 2 metre mesafeyi koruyanlar maskeyi çıkarabilir.

– Ama öyle durumlar olur ki; mesela evde otururken ortama göre maske takmanız gerekebilir. Burada önemli olan aşılanma ve mesafeyi muhafaza etmektir.

NORMALLEŞME ŞARTLARI

Günlük vaka sayıları 5- 6 bin arasında inişli çıkışlı seyrediyor. Bunda hareketliliğin artmasının etkisi büyük. Salgını kontrol etmek için farklı dönemlerden geçtik. Tam kapanma, kısmi kapanma, kontrollü normalleşme dönemlerini yaşadık. Şu andaki dönemi de kontrollü sosyal hayat olarak görüp uygulamalıyız.

RİSK GRUPLARINDA AŞILAMA ORANI YÜZDE 90’I BULMALI

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Vatandaşlarımız, ‘Bu aşı beni korur’ düşüncesinde olmalı. Ancak bazıları koruyuculuktan ziyade yan etkileri ön plana çıkarıyor. Ama ileri sürülen yan etkilerin bir karşılığı yok. İkna yöntemi ile aşılamada oranın artmasını bekliyoruz. Özellikle riskli gruplarda aşılama oranı yüzde 90’ı bulmalı” dedi.

SIRA ŞOFÖRLER VE KURYELERDE

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, şehir içi ve şehirlerarası ulaşım faaliyetlerinde çalışanlar ile taksi ve dolmuş şoförlerinin de aşı programına bugünden itibaren dâhil edildiğini açıkladı.

Koca ayrıca kargo çalışanları ile kuryelerin de bugünden itibaren aşı olabileceklerini bildirdi. Koca bir başka paylaşımında ise BioNTech aşısının uygulama sürecine dikkat çekerek randevuların aksatılmaması uyarısı yaptı.

Koca, “Her BioNTech aşı flakonunda 6 kişilik, yani 6 doz aşı bulunuyor. Flakon açılıp sulandırıldıktan sonra bu 6 doz aşı 6 saat içinde kullanılmalıdır. 6 saat içinde kullanılmayan dozlar daha sonra kullanılamaz, israf olur. Aşı kıymetli, temini kolay değil. Randevunuzu aksatmayın” ifadelerini kullandı.

reklam