reklam
reklam
hava 18° Parçalı Bulutlu
DOLAR 23,3479 % % 1.02
EURO 25,2257 % % 0.24
GRAM ALTIN 1.472,42 % % 0,77
ÇEYREK A. 2.407,40 % % 0,77
BITCOIN 625.998 % 0.643
reklam
Google News

ALTIN NE OLACAK?

Son Güncelleme :

06 Haziran 2022 - 20:12

/ 11 views kez okundu.
reklam
ALTIN NE OLACAK?
reklam

Gözler bu hafta global piyasada gündemin ilk sırasında yer alan Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) Perşembe günü TSİ 14.45 te açıklayacağı faiz kararı var. Bankanın bu toplantısında faiz oranlarında bir değişikliğe gitmesi henüz beklenmiyor. Öte yandan son dönemde AMB yetkililerinden gelen açıklamalar ile birlikte varlık alımlarını birkaç hafta içerisinde sona erdirebileceği ve Temmuz ile Eylül aylarında faiz artırımlarının geleceğine dair güçlü bir sinyal piyasanın takibinde olacak.

Haftanın bir diğer önemli verisi de ABD enflasyon rakamları. Veriler Cuma günü TSİ 15.30 açıklanacak. Geçtiğimiz hafta Cuma günü açıklanmış olan Tarım Dışı İstihdam verilerin ardından enflasyon rakamlarının ortaya koyacağı kompozsiyon 14-15 Haziran’da yapılacak ABD Merkez Bankası Fed toplantısı öncesinde önemli olacak. Hatırlanacağı üzere ABD’de Tarım Dışı İstihdam beklentilerin üstünde gelerek mayıs ayında 390bin artış kaydetmişti.

Öte yandan Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester, enflasyonun bir dizi veriye dayanarak zirveye ulaştığına dair kanıtlar olmadıkça, Fed’in Eylül ayına dek mevcut seviyede oranları artırmaya devam etmesi gerektiğine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Ons ve Gram altın fiyatındaki seyir

Ons altın fiyatı bu sabah yatay bir seyirdi pozitif görüntü sergilerken 1855 dolar seviyelerinden işlem görmektedir. Dolar/TL kurunun haftanın ilk işlem gününde 16,57’nin üzerine çıkarak rekor tazelemesinden destek alan gram altın fiyatı da 977 liradan güne başlamasının sonrasında şu sıralar 988 liradan alıcı ile buluşmaktadır.

Piyasa uzmanı Daniel Dubrovsky konuya yönelik, ham petrol fiyatlarının Mart ayının başından bu zamana kadar en yüksek seviyesinde olmasıyla birlikte enflasyonun şimdilik ortadan kalkmasını pek mümkün olacağını düşünmüyor. Bu durumda, güçlü bir dolar ve çok daha yüksek tahvil faizinin altın fiyatları için daha zor zamanlara kapı araladığı belirtilmektedir.

TD Securities küresel emtia stratejisi başkanı Bart Melek ise, Kitco News’e yapmış olduğu açıklamada ise, “Piyasalar, Fed’in o kadar agresif olmayacağı varsayımını yapmak için biraz erken olmuş olabilir. Bunu bir süre daha bilemeyeceğiz. Şimdiye kadar, ekonomik veriler tamam. Bu raporun, istikrarlı bir ekonomiyi gösteren gelecekteki ek verilerle birlikte, fiyatları 1.842 dolara geri çekmesi gerektiğine karar veriyoruz. Veriler uzun süre sabit kalırsa, ücretler teklif olarak kalırsa, altın fiyatlarının 1.800 doların altına düşmesi muhtemeldir. Fiyat baskıları, enflasyonu gecikmeli olarak toplayan hizmetlerde kendini gösteriyor. Bu nedenle, enerjiden işçilik maliyetlerine kadar girdi maliyetleri ortaya çıkacaktır. Fiyat endeksi bir süre daha inatla yüksek kalacak. Merkez bankası perspektifinden bakıldığında, bu sıkılaştırma politikasını devam ettirmek zorundalar” şeklinde değerlendirmede bulundu.

”Altın iyi ve zor paradır”

Gainesville Coins değerli metaller uzmanı Everett Millman’a göre bu durum, yatırımcılar “kötü paradan” kurtulmayı ve “iyi paraya” girmeyi seçtikleri için yüksek enflasyon bu yaz altın fiyatlarını destekleyecek. Bu durumla beraber Millman’a göre, Fed’in agresif duruşu hala altın için aşağı yönlü bir risk oluşturmaktadır. Millman, durgunluk uyarılarının altını 1.800 dolar seviyesinde tuttuğunu da sözlerine ekledi. Millman yapmış olduğu değerlendirmesinde ise şöyle ifade etti:

“Değerini kaybeden paranız varsa, mümkün olduğunca çabuk harcamak istersiniz. Altın iyi paradır, zor paradır ve onu tutmak için bir teşvik vardır… Altın, hisse senetleri ve kriptodaki satışlar göz önüne alındığında tercih edilen değer deposu olduğunu kanıtlıyor… Parasal sıkılaşma ve yükselen faiz oranlarının yakın vadede altını aşağı çekeceğini göz ardı edemeyiz… 1.900 dolar, altının kırılması için bir sonraki kilit seviye. Altın 1.900 dolardan başarısız olursa, yazın geri kalanında 1.800 doların ortasında işlem görmeye devam edecek. Jamie Dimon’un ekonomik ‘kasırga’ yorumu, yellen enflasyon konusunda yanıldığını itiraf etti. Bunlar ekonomi güçlü olduğunda gerçekleşen türden yorumlar değil. Her türlü durgunluk ortamında, insanlar işlerini kaybetmekten veya servetlerinin değerinden endişe duyduklarında, altın, paranın değeri koruması için mantıklı bir yerdir.” diye aktardı.

reklam