reklam
reklam
hava 28° Orta
DOLAR 27,1479 % % 0.08
EURO 29,0073 % % 0.11
GRAM ALTIN 1.680,29 % % 0,34
ÇEYREK A. 2.747,28 % % 0,34
BITCOIN 729.123 % 0.258
reklam
Google News

AKLINI BAŞINA TOPLASIN

Son Güncelleme :

13 Temmuz 2020 - 13:02

/ 6 views kez okundu.
reklam
AKLINI BAŞINA TOPLASIN
reklam

İki ülke sınırının Tovuz bölgesinde Ermeni askerinin yaptığı ateşkes ihlalleri gece saatlerinde devam etti. Topçu birlikleri ve tankların kullanıldığı çatışmalarda, Azerbaycan askeri birlikleri Ermeni mevzilerini yok etti. İmha edilen Ermeni mevzilerinde yer alan askeri personelin, topçu birliklerin ve askeri araçların da yok edildiği belirtildi.

Çatışmalarda kıdemli Teğmen Rashad Mahmudov’un şehit düştüğünü kaydeden yetkililer, Ermenistan’ın ölülerini gizlediğinin altını çizdi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı Dış Politika Meseleleri Daire Başkanı Hikmet Haciyev, dün Ermenistan hududunda patlak veren çatışmaya ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada, ‘Ermenistan’ın küresel ateşkes girişimini desteklemesi ikiyüzlülükten başka bir şey olmadığını kanıtlıyor’ sözlerini kullandı.

Dün Azerbaycan-Ermenistan hududunda Ermenistan Silahlı Kuvvetleri’nin saldırısı neticesi 2 Azerbaycan askeri şehit düşmüş, 5 asker ise yaralanmıştı.

Haciyev, ‘Ermenistan’ın silahlı kuvvetleri Antalya escort ateşkes rejimini açıkça ihlal etmiş ve Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki devlet sınırı boyunca Azerbaycan’ın silahlı kuvvetlerine yönelik Tovuz bölgesi yönünde topçu birlikleri kullanmıştır. Azerbaycan’ın silahlı kuvvetleri yapılan ateşle karşılık verdi ve Ermeni silahlı kuvvetlerinin ilerlemesini engelleyen önlemler aldı. Azerbaycan’ın silahlı kuvvetleri operasyonel durumun kontrolünü elinde tutuyor. Ermeni tarafı herhangi bir bölgesel kazanç elde edemedi. Ermenistan’ın topçu kullanımı, Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri’nin Ermenistan-Azerbaycan sınırındaki mevzilerine karşı gösterdiği saldırganlık ve güç kullanma eylemi bir provokasyon oluşturmaktadır.

Devlet Sınır Servisinin birlikleri, provokasyonları önlemek ve Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki sınırda gerginliğe yol açabilecek olayları azaltmak için Gazze ve Tovuz ilçelerinde devlet sınırının geniş kısmı boyunca konuşlandırıldı. Ermenistan, aksine, sivillere kasıtlı ve sistematik bir şekilde hedef alırken, iki ülke arasındaki sınırı militarize etmeye devam etti. Ermenistan’ın yaklaşık 30 yıl süren Azerbaycan’a yönelik saldırganlığı ve sınır boyunca sürdürülen provokasyonlar da Ermenistan’ın üyesi olduğu askeri-siyasi örgütlerin yasal belgelerine aykırıdır.

Ermenistan’ın Covid-19 ile mücadeledeki yetersiz performansından dolayı daha da kötüleşen sosyo-ekonomik sorunların zemininde durumu kötüleştirmeyi ve dikkatini iç problemlerden uzaklaştırmayı amaçlıyor. BM Şartı ve diğer yasal uluslararası yükümlülükleri açıkça ihlal eden Ermenistan, Azerbaycan’a askeri saldırganlık yapmış ve Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ bölgesini ve çevresindeki 7 bölgeyi işgal etmiştir. BM Güvenlik Konseyi kararları 822, 853, 874 ve 884 Ermeni silahlı kuvvetlerinin işgal altındaki Azerbaycan topraklarından tamamen ve koşulsuz olarak geri çekilmesini talep ediyor.

Sınır boyunca sürdürülen Ermenistan’ın provokasyonları Erivan’ın Ermenistan-Azerbaycan ihtilafının müzakere edilen çözümüne ilgisiz olduğuna dair bir başka kanıt. Ermenistan, uluslararası toplumun Covid-19 ile savaştığı dönemde bu saldırıyı ve provokasyonu başlattı. Ermenistan’ın ateşkesin sürmesine rağmen devam eden ihlalleri, Ermenistan’ın BM Genel Sekreteri’nin Covid-19 nedeniyle küresel ateşkes girişimini desteklemesi ikiyüzlülükten başka bir şey olmadığını kanıtlıyor’ sözlerini kullandı.!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Azerbaycan-Ermenistan hududunda yaşanan çatışmya ilişkin, ‘Ermenistan aklını başına toplasın. Tüm imkanlarımızla Azerbaycan’ın yanındayız‘ dedi.

reklam