reklam
reklam
hava 25° Orta
DOLAR 21,4920 % % 1.1
EURO 23,1864 % % 0.95
GRAM ALTIN 1.357,79 % % 1,27
ÇEYREK A. 2.219,98 % % 1,27
BITCOIN 26.731,24 % 4.297
reklam
Google News

ABD KATLİAMI KABUL ETTİ

Son Güncelleme :

16 Kasım 2021 - 14:42

/ 14 views kez okundu.
reklam
ABD KATLİAMI KABUL ETTİ
reklam

Katliamın gerçekleri bir iki yıl sonra ortaya çıktı. 2019 yılında Suriye’nin DEAŞ’a karşı savaş verdiği sırada ABD uçakları içinde kadın ve çocukların olduğu 70 sivili bombaladıklarını itiraf etti.

Amerikan New York Times gazetesinde yer alan haberde, ABD hava kuvvetleri, 18 Mart 2019 tarihinde Suriye’nin Bağhuz bölgesinde kadın ve çocuklardan oluşan sivil bir grubu hedef aldığı gerçeği belirtildi. Korkunç olayda 70 sivil hayatını kaybetti.

Gerçeklerin ortaya çıktığı haberin detayında ABD uyruklu  insansız hava araçlarıyla yeri tespit edilen içinde kadın ve çocukların bulunduğu sivillerin üzerine daha sonra F-15E tipi savaş uçaklarıyla saldırıldığı ve 2 tondan fazla bomba bırakılarak yaklaşık 70 kişinin ölümüne neden olduğu belirtildi.

Üzerinden iki yıl geçmesine rağmen katliamın detaylarının anlatıldığı haberde “Bağhuz saldırısı, DEAŞ’a karşı savaş sırasında en büyük sivil kaybın verildiği olaylardan biriydi ancak ABD ordusu tarafından hiçbir zaman kamuoyuna açıklanmadı.” Bilgisi yer aldı.

70 sivilin hayatını kaybetmesine neden hain saldırının detaylarının gizlenmeye çalışıldığı ifade edilen haberin detaylarında, “Bir hukuk görevlisi, saldırıyı, soruşturma gerektiren olası bir savaş suçu olarak işaretledi. Ancak askeri yetkililer, neredeyse her adımda, felaket niteliğindeki bu saldırıyı gizleyen hamleler yaptı. Ölü sayısı küçümsendi. Raporlar ertelendi, sterilize edildi ve gizlilik sınıfına alındı. ABD liderliğindeki koalisyon güçleri patlama alanını buldozerlerle düzledi. Ve üst düzey liderlere haber verilmedi’’ ifadeleri yer aldı.

Aylardır yürütülen detaylı bir çalışma sonunda iki yıl önce meydana gelen katliamın gerçeklerinin ortaya çıktığı araştırmada, araştırmacı kişilerin kimliklerinin gizli tutulduğu belirtilen haberde, eldeki bulguların ABD Merkez Komutanlığına gönderilmesinin ardından, komutanlığın, hava saldırılarının haklı olduğunu savunarak saldırıyı ilk kez kabul ettiği ve 80 kişinin öldürüldüğünü açıkladığı aktarıldı.
Gerçeklerin gün yüzüne çıktığı araştırmanın detaylarının aktarıldığı haberde 70 sivilin ölmesine neden olan saldırıda 16 DEAŞ savaşçısı ile 4 sivilin öldürüldüğünü, diğer 60 kişiyle ilgili olarak da DEAŞ’in kontrolündeki bölgelerde kadın ve çocukların bazen silaha sarılmaları nedeniyle sivil olup olmadıklarının net olmadığını iddia ettiği bilgisi yer aldı.

reklam