reklam
reklam
hava 26° Orta
DOLAR 27,1479 % % 0.08
EURO 29,0073 % % 0.11
GRAM ALTIN 1.680,29 % % 0,34
ÇEYREK A. 2.747,28 % % 0,34
BITCOIN 729.819 % 0.194
reklam
Google News

39 Bin Kişi Mağdur Oldu

Son Güncelleme :

09 Temmuz 2021 - 19:22

/ 22 views kez okundu.
reklam
39 Bin Kişi Mağdur Oldu
reklam

Firmanın, Microsoft Azure platformunda deneme hesabından ücretsiz domainleri ucuz fiyatlara sattığı ortaya çıktı.

Türkiye’de binlerce insanın uygun fiyatlarından nedeniye alan (domain) kaydında kullandığı TeknoClouds adlı firmaya ulaşılamadığı iddası ortaya atıldı. Yaklaşık 39 bin internet sitesinin alan adının kayıtlı olduğu domainlere ulaşılım sağlayamazken ücreti tek seferde ödeyen birçok alan adının da askıya alındığı belirlendi. TeknoClouds firmasının, Microsoft’un kurmuş olduğu Azure platformunda standart fiyatı 8-10 dolar olan domainleri deneme hesabı açarak ücretsiz elde ettiği ve bu alan adlarını 4 dolara satışa sunduğu öğrenildi. Uygun fiyat sebebiyle birçok kullanıcının ilgisini çeken firmaya yaklaşık 39 bin alan adını sistemlerinde tuttuğu iddia edildi.

Söz konusu firmadan hiç bir açıklama ya da yaşanılan bu problem üzerine çözüm sunulmamışken, firmanın internet sitesinde yer alan destek sistemi ve canlı destek kısmıda kaldırıldı. Ayrıca firmanın gönderilen e-postalara ve telefonlara da cevap vermediği bilgine ulaşıldı. Yaşanan sorunun ardından TeknoClouds firmasının sosyal medya hesaplarına da ulaşım sağlanamıyor.

Firmanın birçok mağdurları, internette büyük forum sitelerinde şikayetlerini ifade ederken, haklarını aramaya çalıştığı belli oldu. Öte yandan firmanın kendisini şikayet eden müşterilerin hesaplarını da sildiği iddialar arasında.

Diğer taraftan TeknoClouds müşterisi olan bazı kullanıcılar ise firmanın olduğu adrese gittiklerini fakat firmanın 2 ay önce adresten taşındığı bilgisine ulaşıldı.

30 BİNDEN FAZLA DOMAİNİN BULUNDUĞU FİRMAYA ULAŞILAMIYOR

Yazılım uzmanı olan ve web siteleri tasarlayan Volkan Ateş, “Bildiğiniz üzere pandemi ile birlikte internet sitelerine talepler çok fazla arttı. Bununla birlikte alan adı sektörü de bu talepler neticesinde canlandı. Daha önceden farklı firmalardan alan adları satın almıştım. Fakat benimde satın almış olduğum alan adlarıyla birlikte 30 binden fazla alan adını barındıran firma artık domainlerimize erişemediğimiz bizlere bildirdi” dedi.

“3 TEMMUZ İTİBARİYLE ALAN ADLARINA ERİŞİMİ KAYBETTİM”

3 Temmuz Cumartesi günü itibari ile sahibi olduğu alan adlarına sağlayamdığını aktaran Volkan Ateş, “Bu zamana kadar bu şirket üzerinden almış olduğumuz domainlerde hiçbir sıkıntı yaşamamıştım. Fakat 3 Temmuz itibariyle alan adlarıma erişimi kaybettim. Benimle birlikte binlerce insanda aynı sorunu ve durumu yaşıyor. Olayın ilk ortaya çıkmasıyla birlikte firmayı bu konuyu sorduğumuzda ‘uğraştıklarını, uluslararası hukuka başvurduklarını ve çözmeye çalıştıklarından’ bahsetmişlerdi. Fakat pandemi ile birlikte bilindiği üzere insanlar artık e-ticaret sitelerine yöneldiği için bir sitenin bir gün dahi kapalı kalması binlerce zarara neden oluyor” sözlerini kullandı.

FİRMAYA HİÇBİR ŞEKİLDE UĞLAŞIM SAĞLANAMIYOR

Firmanın şu anda adresinde bulunmadığını ve sosyal medya ile telefonlarına da ulaşılamadığını ifade eden Ateş, “İlk başlarda şirkete ulaşmaya çalıştığımızda teknik destek olarak cevap vermeye çalışıyorlardı. Fakat artık sitelerinden destek sistemini kaldırdılar. Sitelerine koydukları telefonlara da şu anda ulaşılamıyor. Bu firma Ticaret Bakanlığına kayıtlı bir firma olması gerekiyor satış yapabilmesi için. Kendilerinin bildirdikleri adreslerde de şu anda bulunmuyorlar. Adreslerinin taşındığını söylüyorlar. Taşındıkları adrese de polis eşliğinde gitmeye çalışan mağdurlar da oranın da kapalı olduğu gördüler. Şu anda söz konusu şirket sosyal medya hesaplarını pasif hale getirdi. Şirkete sosyal medya üzerinden de ulaşılamıyor. Bilindiği üzere haber siteleri, e-ticaret siteleri gibi çok sayıda platform internette barınıyor. İnternette barına bu internet sitelerine erişilmemesi çoğu insanı mağdur etti” dedi.

“MAĞDUR OLAN İNSANLAR FORUMLARDA ÇÖZÜM ARIYOR”

Binlerce mağdur insanın forum sitelerinde çözüm aradığını söyleyen Ateş, “Bu şirketten aldığımız alan adlarının ücretlerini firmaya peşin olarak ödüyoruz. Domain yenileme ücretleri yıllık olarak peşin ödeniyor. Fakat ücretini ödediğimiz internet sitelerinin alan adlarına şu anda erişim sağlayamıyoruz. İnternetteki forumlarda benim gibi mağdur olan arkadaşlarla iletişime geçtiğimiz zaman şu anda alan adlarının parası ne ise tekrar bunun ödeyerek geri almaya çalışıyorlar. Aslında ücretsiz bir şekilde bu alan adları mağdur olan insanlara teslim edilmesi gerekirken, insanlar para bile vermeyi artık göze aldı” ifadelerine yer verdi.

DOMAINLERİN BÜYÜK KISMI KAYIP VE SİTELERE ERİŞİM YOK

Domainlerin büyük bir kısmının kayıp olduğunu ve sitelere de erişemediklerini ifade eden Ateş, şöyle konuştu:

“Ortalama vergiler dahil 100 liraya mal olan bu alan adlarının birçoğuna erişim sağlanamıyor. Sistem tarafından yapılan açıklamaya göre şirketin bünyesinde 30 binden fazla alan adının bulunduğu söyleniyor. Bu domainlerin büyük bir kısmı kayıp ve sitelere erişim sağlayamıyoruz. ABD’de 1998 yılında kurulan bir şirket var. Bu şirketin ismi ICANN oluyor. Bu şirket internetteki .com, .org. .net gibi domainlerin hesabını tutuyor. Bütün şirketler bu firmaya bağlı oluyor. Bizlerde bu firma ile iletişime geçtiğimizde kendilerinin şu anda hiçbir şey yapamayacaklarını ve kayıtlı kuruluşun harekete geçmesi gerektiğini söylediler. Şu anda ben, kendime ait olan 12 adet internet siteme erişim sağlayamıyorum. Bizler bu konuda yardım ve destek istiyoruz”

reklam