reklam
reklam
hava 32° Orta
DOLAR 27,2371 % % 0.11
EURO 28,9103 % % -0.03
GRAM ALTIN 1.681,83 % % 0,43
ÇEYREK A. 2.749,79 % % 0,44
BITCOIN 726.005 % 0.574
reklam
Google News

31 Aralık 2020 SON TARİH

Son Güncelleme :

01 Aralık 2020 - 12:42

/ 4 views kez okundu.
reklam
31 Aralık 2020 SON TARİH
reklam

Türkiye Sanayici ve İş Adamları Vakfı (TÜSİAV) tarafından yapılan açıklamaya bakıldığında, milyonlarca vatandaşı ilgilendiren borç yapılandırması 31 Ağustos 2020’den önceki borçları içine alacak. Bu fırsattan faydalanmak isteyen vatandaşların 31 Aralık 2020 tarihine kadar alakalı kuruma başvuru yapması gerekiyor.

Gelir, kurumlar KDV, MTV, ÖTV, gümrük vergileri, çevre temizlik vergileri, emlak, ceza ve prim borçları, gecikme faizleri, köprü ve trafik cezaları, kamunun kira alacakları, öğrenim kredisi borcu, TOBB-TESK-Barolar Birliği aidatları, çiftçilerin Tarım Kredi Kooperatifleri’ne olan borçlarıyla orman köylülerinin kredileri kapsam içinde yer alıyor. Bağ-Kur’lulardan 31 Ekim 2020 tarihi itibariyle prim borcu olanlar, borçlarını 2 ay içerisinde ödemezlerse ya da yapılandırmazlarsa prim borçları silinecek fakat sigortalılıkları durdurularak borçlu oldukları dönem için sigortalılıkları silinecek.

Açıklamada fikirlerine yer verilen TÜSİAV Vergi Platformu Başkanı Serkan Kumdakcı, borçluları ve yapılandırmadan yararlanmak isteyen şahısların atması gereken adımlarla alakalı bilgiler aktarıldı. Daha önce yapılan yapılandırmalarda son gün vergi daireleri önündeki uzun kuyruklara tanık olunduğuna vurgu yapan Kumdakcı, şu ifadeleri kullandı:

“Teknoloji sayesinde bugün oturduğunuz yerden de başvuru yapmanız mümkün ancak son günlerde oluşan yığılmalar sistemi zora sokuyor. Bu nedenle mükelleflerin vakit kaybetmeden başvurularını yapması doğru bir adım olur. Vergi borçluları interaktif Vergi Dairesi ya da e-devlet’e giriş yapıp “Yapılandırma İşlemleri” kısmından borçlarının tamamını yapılandırabilecekleri gibi bağlı bulundukları vergi dairesine doğrudan veya posta yoluyla da başvurabiliyorlar

Sosyal Sigorta prim borcu olan işverenler başvurularını e-sigorta kanalıyla internet üzerinden yapabilecekleri gibi, yine elden ya da posta yoluyla bağlı bulundukları SGK İl Müdürlüğü’ne veya Sosyal Güvenlik Merkezi’ne de başvuru gerçekleştirebiliyorlar. Diğer idarelerin de (TOBB, TESK, Barolar Birliği, TÜRMOB, Tarım Kredi Koop. vb.) örneğe uygun başvuru dilekçelerinin hazırlanarak borçluların kullanımına sunulması icap ediyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı’na, Ticaret Bakanlığı’na, il özel idarelerine, belediyelere ve YİKOB’lara bağlı tahsil dairelerine ödenecek tutarların ilk taksitini 31/1/2021 tarihine kadar (bu tarih dahil), Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı tahsil dairelerine ödenecek tutarların ise ilk taksitini 28/2/2021 tarihine kadar (bu tarih dahil), diğer taksitlerini ise bu tarihleri takip eden ikişer aylık dönemler halinde azami on sekiz eşit taksitte ödemesi gerekiyor.”

reklam