reklam
reklam
hava 27° Orta
DOLAR 27,5717 % % 0.49
EURO 29,0141 % % 0.81
GRAM ALTIN 1.613,01 % % 0,06
ÇEYREK A. 2.637,27 % % 0,06
BITCOIN 764.706 % 0.173
reklam
Google News

2023’TE GAZ FİYATLARI DÜŞECEK

Son Güncelleme :

13 Haziran 2021 - 13:56

/ 26 views kez okundu.
reklam
2023’TE  GAZ FİYATLARI DÜŞECEK
reklam

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Filyos Limanı Açılışı ve Doğalgaz İşletme Tesisleri Temel Atma Töreni’nde yaptığı açıklamada, yeni bir doğalgaz rezervinin bulunduğunun müjdesini vermişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fatih sondaj gemisinin Amasra-1 kuyusunda yaptığı keşif çalışmalarında 135 milyar metreküp doğalgaza ulaştığını ifade etmişti.

OXFORD’DAN TÜRKİYE YORUMU

Türkiye, böylece geçen sene yapımına başlanan 405 milyar metreküplük keşifle beraber toplamda 540 milyar metreküp doğalgaz keşfine imza atılmış oldu. Uluslararası kuruluşlar, Türkiye’nin gaz alım konusunda diğer ülkelerle müzakere pozisyonunun güçleneceğini belirtti.

Oxford Enstitüsü Enerji Çalışmaları Kıdemli Uzmanı Stephen O’Sullivan, Türkiye’nin senelik gaz talebinin 43 milyar metreküp civarında olduğunu belirtildi ve ülkenin geçen sene denizlerdeki en büyük keşif çalışmaları yaparak tüm ithalatını karşılayacak miktarlara ulaştığını belirtti.

TÜRKİYE DAHA DÜŞÜK BİR FİYATI GÜVENCE ALTINA ALACAK

Karadeniz’deki yapılan keşfin Türkiye’nin yapacağı doğalgaz sözleşme görüşmelerinde elini güçlendireceğine ilişkin O’Sullivan, ”Rusya, son yıllarda Türkiye’nin ana gaz tedarikçisi konumunda ancak yerli gaz rezervlerinin keşfi ve üretimiyle gelecekteki tedarik ve sözleşme yenileme görüşmelerinde Türkiye çok daha güçlü bir konumda. Tabii ki bir gün yerli gaz bitebilir ve Türkiye’nin Rusya’ya yeniden ihtiyacı olabilir ancak bu keşfin getireceği rekabetle Türkiye, Rusya’dan yaptığı ithalat için daha düşük bir fiyatı güvence altına alacaktır.” dedi ve devam etti.

TÜRKİYE’NİN RUSYA’YA BAĞIMLILIĞINI AZALTACAK

O’Sullivan, Türkiye’nin Karadeniz’deki doğalgaz keşfinin çok önemli olduğunu vurgulayarak, ”Yerli gaz arzı, Türkiye’nin Rusya’ya bağımlılığını azaltacaktır. Ülkenin gaz talebi artsa bile Sakarya sahasından gelen gaz Türkiye’nin hem ithalata bağımlılığını azaltacak hem de ülke ekonomisinden kömür benzeri yakıtlar yerine doğal gaz kullanımının artmasını sağlayacaktır.” değerlendirmede bulundu.

ÇOK ÖNEMLİ BİR BAŞARI

Bu tarz projelerin teknik olduğunu ve işlerin ters gitme ihtimali de bulunduğuna da dikkat çeken O’Sullivan, şu şekilde devam etti:

”160 kilometrelik bir açık deniz boru hattı ve Türkiye kıyısında bir gaz alım istasyonunun inşaatının tamamlanması keşiften yalnızca 2 yıl sonrası için iyimser bir hedef olabilir ancak hükümet projeye açıkça destek verecektir. Bu nedenle 2023’te saha devreye alınacaktır. Tam üretim için ise 2027-2028 yıllarından söz edebiliriz. Sonuç olarak bu, hem ticari hem de stratejik olarak Türkiye için çok önemli bir başarı ve bu sahanın Türk ekonomisi için önemi göz önüne alındığında, hükümetin bunu mümkün olduğunca hızlı bir şekilde hayata geçireceğine eminim.’‘ dedi.

TEKNOLOJİK KABİLİYETLERİ ARTIRACAK

Sakarya sahasındaki keşfin Atlantik Konseyi Küresel Enerji Merkezi Kıdemli Uzmanı John Roberts, Türkiye’nin genel enerji konumunu orta ve uzun vadede iyileştirmek için faydalı olacağını ifade ederek, ”Bu keşif başta gaz olmak üzere toplam enerji ithalatının azalmasına katkıda bulunabilir. Ayrıca saha geliştirme çalışmaları da Türkiye’nin teknolojik kabiliyetlerinin artmasını sağlayacaktır.”

Büyük bir açık deniz gaz sahasının işletmeye altına alınmasının genellikle birkaç sene devam edeceğini ifade eden Atlantik Konseyi Küresel Enerji Merkezi Kıdemli Uzmanı John Roberts, ”Bazı arama kuyularında Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılında, yani 2023’te üretim yapılabilir. Sakarya sahasından büyük üretimin başlaması ise 3-4 yıl daha sürecektir.” ifadelerini kullandı.

Atlantik Konseyi Küresel Enerji Merkezi Kıdemli Uzmanı John Roberts, Türkiye’nin Amasra-1’deki keşfine dair Karadeniz’deki toplam keşfinin 540 milyar metreküpe ulaştığını hatırlatarak, bunun İsrail’in Leviathan sahasındaki 649 milyar metreküp ve Mısır’ın Zohr sahasındaki 850 milyar metreküplük keşiflere yakın bir rakam olduğuna da dikkat çekti.

MÜZAKERE POZİSYONUNU GÜÇLENDİRECEK”

Amasra’da bulunan gazın Türkiye’nin Karadeniz’de yapacağı başka keşiflerin de habercisi olabileceğine ifade eden Atlantik Konseyi Küresel Enerji Merkezi Kıdemli Uzmanı John Roberts, şu ifadelere de yer verdi:

”Türkiye şu anda oldukça rekabetçi bir konumda. Rusya, Azerbaycan ve İran’dan boru hatlarıyla gaz alıyor. Ayrıca, Katar, ABD, Nijerya ve Cezayir gibi ülkelerden de LNG alabiliyor. Yeni keşifler, Türkiye’nin yılda yaklaşık 15 milyar metreküplük plato üretimini büyük ölçüde ulaşılabilir kılıyor. Türkiye’nin yine de gaz ithal etmesi gerekecek ancak Sakarya keşifleri, hem Rusya gibi mevcut tedarikçilerle hem de Türkmenistan ve Kuzey Irak gibi Türkiye pazarına girmesi muhtemel ülkelerle müzakere pozisyonunu güçlendirecek.”

reklam