Sun Siyasi&Aktüel Gazete

Reklam

Oy vermeyenler yüzde 54,5

Oy vermeyenler yüzde 54,5
40 views
16 Mart 2020 - 13:08

Yerel seçimin ilk tur oylaması bitti. Seçimde oy vermeyenlerin oranı yüzde 54,5 olarak belirlendi. Bu oran 2014’teki yerel seçimlerde yüzde 36,45’ti. Fransızların yarısından çoğu seçim merkezlerinde coronavirüs endişesi nedeniyle sandık başına gitmedi.

Sandık çıkış anketlerine göre seçimin ilk turunda LREM ülkedeki önemli ve büyük kentlerin neredeyse hepsinde başarısız oldu. Anketlerde, Yeşiller Partisinin (EELV) adaylarının birçok büyük kentte seçimin ilk turunu ilk sırada biterek ikinci tura geçmesiyle başarı sağladığı ifade edildi.

Anketlerde, merkez sağ Cumhuriyetçiler Partisi (LR), merkez sol Sosyalist Partisi (PS) ve başında Marine Le Pen’in olduğu aşırı sağcı Ulusal Birlik Partisinin (FN) 2014’teki yerel seçimlerde aldığı sonuçları korudukları belirtildi.

MACRON’UN PARTİSİ, PARİS, LYON VE MARSİLYA’DA KAYBETTİ

Anketlere göre LREM, ülkenin en önemli ve büyük şehirleri Paris, Lyon ve Marsilya’da aday gösterdiği isimlerin hiçbiri ilk turu kazanabilecek kadar oy alamadı.

Paris’te LREM’in adayı eski Sağlık Bakanı Agnes Buzyn, yüzde 17,6 oy oranıyla seçimi üçüncü sırada tamamladı. Seçimin ilk turunda mevcut Belediye Başkanı ve PS’nin adayı Anne Hidalgo yüzde 30,3 oyla başı çekti. LR’in adayı Fas asıllı Rachida Dati ise yüzde 22 oy alarak turu ikinci sırada bitirdi.

Lyon’da ilk turda başı çeken isim yüzde 29 oyla Yeşiller Partisinin (EELV) adayı Gregory Doucet oldu. Seçimlere LREM’in adayı olarak katılan Yann Cucherat’a oyların yüzde 14,9’u verildi ve turu üçüncü sırada tamamladı.

Marsilya’da ise PS’in adayı Michèle Rubirola yüzde 23,9 oyla turu birinci sırada bitirdi.

İktidar partisi, Limoges, Lille, Rennes, Rouen ve Perpignan şehirlerinde de başarısız oldu.

Yeşiller Partisinin adayları ülkenin diğer büyük şehirlerinden Bordeaux, Besançon, Grenoble, Strasbourg ve Lyon’da seçimin ilk turunda ilk sıraya geçerek ikinci tura geçmeyi başardı.

BAŞBAKAN VE BAKANLAR DA YARIŞTAYDI

Anketlerde, farklı şehirlerde yarışan katılan Başbakan Edouard Philippe, Maliye Bakanı Gerald Darmanin ve coronavirüs testlerinin pozitif çıkması sebebiyle karantina altında tutulan Kültür Bakanı Franck Riester’in aldığı oy oranlarına da yer verildi.

Philippe, Le Havre’da yüzde 43,7 oy alarak seçimin ilk turunu ilk sırada tamamlarken, Riester Paris yakınlarındaki Coulommiers’da oyların yüzde 58,85 alarak ikinci turun yapılmasına gerek kalmadan belediye başkanı seçildi.

Tourcoing’da yüzde 60,88 oy alan Darmanin belediye başkanlığını aldı.

TÜRK ADAYLAR

Paris’in 15. bölgesinde Cumhuriyetçiler Partisinin (LR) adayı olarak seçimlere katılan Avrupa Parlamentosu (AP) üyesi Türk Agnes Evren, oyların yüzde 23,1’ini alarak ilk turu önde tamamladı.

Paris’in diğer banliyölerinden Epinay-Sur-Seine’de sağcı Herve Cheveau, yüzde 67,27 oy alarak belediye başkanı oldu. Böylece hukukçu ve iş adamı Oben Ayyıldız belediye başkan yardımcısı olacak.

LREM’nin adayı Esman Ergül, Albertville’de aldığı yüzde 6,44 oyla seçimin ilk turunu üçüncü sırada bitirdi.

İlk turda yüzde 50’den fazla oy alanlar ikinci tura gerek kalmadan belediye başkanı seçilmiş oluyor fakat yüzde 50’yi geçemeyen adaylar ikinci turda yarışacak. Seçimde oyların yüzde 10’unu alan adaylar ikinci turda yarışma hakkını elde ediyor.

“İKİNCİ TUR ERTELENSİN” TALEBİ

Başbakan Edouard Philippe, yaptığı basın toplantısında, seçimlerin ilk turunun iyi geçtiğini ve coronavirüse karşı aldıkları tedbirlerin yerine getirildiğini kaydetti.

Philippe, sandığa gitmeyenlerin sayısının fazla olmasının coronavirüs salgınının Fransızları endişeye sürüklediğini gösterdiğini ifade ederek, uzman ve siyasi partilerin liderleriyle görüşmesinin ardından seçimin ikinci turunun iptal edilip edilmeyeceğine karar vereceklerini dile getirdi.

Aşırı sağcı Ulusal Birlik Partisinin (FN) lideri Marine Le Pen de 22 Mart’ta gerçekleştirilecek ikinci turun ertelenmesi çağrısı yaptı. Le Pen, coronavirüs ile mücadele çerçevesinde Fransa’nın pek çok ülke ile hudutlarını kapatması gerektiğini de ifade etti.

Aşırı solcu Boyun Eğmeyen Fransa Hareketinin (LFI) lideri Jean-Luc Melenchon ise hükümetin seçimlerini ikinci turu erteleyip ertelemeyeceğine derhal karar vermesi gerektiğini dile getirdi.

Yerel seçimlerin ikinci turunun 22 Mart’ta düzenlenmesi bekleniyor.

Coronavirüs salgını sebebiyle tüm okul, kafe, restoran, bar, gece kulübü, sinema ve ticari iş yerlerinin kapatıldığı, sadece market, eczane, banka ve benzin istasyonlarının açık kaldığı Fransa’da seçimlerin ilk turunun iptal edilmemesi kararına varılmıştı.

Seçmenlerin oy kullandığı seçim merkezlerinde coronavirüs sebebiyle birçok tedbir alınmıştı.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Sokak hayvanları Unutulmadı
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Korona Denetlemesi
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Dolandırıcılara Dikkat
GÜNLÜK HABER AKIŞI
TAKSİTLER 2 AY ERTELENDİ
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Çiftçilere Müjde
GÜNLÜK HABER AKIŞI
DEVLET GEREKENİ YAPIYOR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Tarihleri Belli Oldu
GÜNLÜK HABER AKIŞI
DÜNYA’YA PAYLAŞTI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
EVDE EĞİTİM UZATILDI

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.