Sun Siyasi&Aktüel Gazete

Reklam

Kilimler Yeniden Üretilecek

Kilimler Yeniden Üretilecek
92 views
08 Ocak 2020 - 16:16

Yakın zamana kadar üretimi devam eden  Buldan Karaköy Kilimi,  Belediye Başkanı Mustafa Şevik ile Türk Eğitim Vakfı Anadolu Lisesi Tarih Kulübü Danışmanı Sedat Serdaroğlu arasında imzalanan protokolle yeniden hayat bulacak.  

Buldan Belediyesi unutulmaya yüz tutmuş el sanatlarını yeniden canlandırmak için harekete geçti. Türk Eğitim Vakfı Anadolu Lisesi Tarih Kulübü ile Buldan Belediyesi arasında imzalanan protokolle unutulmaya yüz tutmuş Karaköy Kilimi yeniden üretilmeye başlanacak.  

Belediye Başkanı Mustafa Şevik’in BELKÜM’deki makamında imzalanan protokole göre,   Sedat Serdaroğlu danışmanlığında TEV Anadolu Lisesi Tarih Kulübü tarafından kilim desen ve motiflerinin anlam ve kökenlerini araştıracak, diğer yörelerle karşılaştırmasını yaparak Karaköy Kilimlerinin envanterini çıkarılacak.

Protokol hakkında bilgi veren Belediye Başkanı Mustafa Şevik, “İlçemizde unutulmaya yüz tutmuş el sanatlarımızı yeniden gündeme taşıyarak ilçe ekonomisine katkı sağlamayı amaçlıyoruz. Bu konuda TEV Anadolu Lisesi Tarih Kulübü araştırmalarıyla bizlere destek olacak. Çalışmalar tamamlandığında, Belediye olarak Karaköy Mahallemizdeki eski üreticilere iplik temini sağlayacağız ve üretimin artmasına destek olacağız. Ayrıca, restorasyonu tamamlanarak turizme açılan ‘Dokumacılar Pazarı Sokağı’nda üretim ve satış yerleri oluşturularak tanıtımını üstleneceğiz” dedi.  TEV Anadolu Lisesi Tarih Kulübü Danışmanı Sedat Serdaroğlu  ise “Tarih Kulübü olarak, milli kültürümüzün korunması ve gelecek kuşaklara aktarılması için çalışma başlattık. Buldan Belediyesi ile imzaladığımız protokol çerçevesinde de Buldan’ın unutulan el sanatlarından biri olan Karaköy Kilimini tanıtımını yapmak ve üretiminin yaygınlaştırılması için çalışacağız ” diye konuştu.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
GÜNLÜK HABER AKIŞI
11 Nisan’da bayram ikramiyesi
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Birlikteyiz
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Gerekli tedbirler alındı
GÜNLÜK HABER AKIŞI
20 DOLARIN ALTINA GERİLEDİ
GÜNLÜK HABER AKIŞI
İran’da sel felaketi
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Sokak hayvanları Unutulmadı

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.