Sun Siyasi&Aktüel Gazete

Reklam

DÜNYA PREMATÜRE GÜNÜ KUTLANDI

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
DÜNYA PREMATÜRE GÜNÜ KUTLANDI
78 views
18 Kasım 2019 - 14:08
Reklam

PAÜ Hastanesinde 17 Kasım Dünya Prematüre Günü Poliklinikler girişi bekleme salonunda gerçekleştirilen etkinliklerle kutlandı.

PAÜ Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünite sorumluları  Prof. Dr Hacer Ergin ve Prof. Dr. Özmert M.A. Özdemir Prematüre günü ve  anne sütünün önemini anlattılar. 

Prof. Dr. Özmert Özdemir şu açıklamalarda bulundu ; Ülkemizde her yıl yaklaşık 1.5 milyon bebek dünyaya gelmekte ve bunların yaklaşık %10’u yani 150 bine yakını prematüre yani 37. gebelik haftasından önce doğmaktadır. Gebelik haftası düştükçe bu bebeklerde gelişebilecek bazı tıbbi sorunlar da o oranda artmakta ve bu tıbbi durumlar bebeklerin yaşamını ömür boyu etkileyebilmektedir. Dünyaya erken merhaba diyen prematüre bebeklerin yaşama daha iyi ve sağlıkla tutunabilmeleri, ileride gelişebilecek sağlık  sorunlarının en aza indirilebilmesi için daha gebelikten başlayan çok iyi bir obstetrik bakım ve doğumu takiben  bu bebeklerin teknik ekibi, donanımı ve tecrübesi oldukça iyi olan yenidoğan yoğun bakım ünitelerinde izlenmesi ve tedavi edilmesi gerekmektedir. Bu uzun süreçte prematüre bebeklerimizin hep yanında olan başta anne-babaları olmak üzere tüm sağlık ekibimize büyük sorumluluklar düşmektedir. Bu bilinçle 17 Kasım Dünya Prematüre Günü’nü kutlar, Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi olarak bebeklerimizin hep yanında olduğumuzu ve bundan sonra da hep olacağımızı belirtiriz

Prof. Dr. Hacer Ergin ise anne sütünün önemini vurguladı ve sözlerine şöyle devam etti ; Anne sütü, taklit edilemeyen mucizevi içeriğiyle her bebek için en uygun ve ekonomik  bir besin olup, ilk 6 ay sadece anne sütü, daha sonra 2 yaş ve ötesine kadar tamamlayıcı besinlerle birlikte anne sütü verilmesi, bebeklerin optimal beden ve beyin  büyümesini sağlamaktadır. Anne sütünün aynı zamanda kök hücre kaynağı olduğunu vücuttaki tüm hücrelere dönüşebilen ancak kanser hücrelerine dönüşmeyen kök hücrelerin hasarlanan doku ve organların tamirini sağladığını belirterek anne sütünün önemini bir kez daha vurguladı ve etkinlikte emeği geçen herkese teşekkür etti.

Prematüre çocukların ve ailelerinin de katıldığı etkinlik fotoğraf çekilmesiyle son buldu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Basketbol Takımı Kuruldu
GÜNLÜK HABER AKIŞI
ÖĞRENCİLERE ALKIŞ
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Bulduk, topluyoruz
GÜNLÜK HABER AKIŞI
ÇOCUKLAR NEDENİYLE AYLIK
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Putin’i kızdıracak
GÜNLÜK HABER AKIŞI
NATO yayımladı
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Diriliş Ertuğrul’u yayınla
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Gerçek bir tehdittir
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Kararlı bir Türkiye var
GÜNLÜK HABER AKIŞI
DAHA FAZLA ZAM
GÜNLÜK HABER AKIŞI
SEZARYEN Mİ NORMAL Mİ?
GÜNLÜK HABER AKIŞI
KANSERE NEDEN OLUYOR!

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.