Escort Paris
reklam
reklam
hava Orta
DOLAR 18,8273 % % 0.08
EURO 20,7541 % % 0.36
GRAM ALTIN 1.181,35 % % 0,04
ÇEYREK A. 1.931,51 % % 0,04
BITCOIN 455.991 % 2.924
reklam
Google News

2 Bin 500 Sene Denize hasret kaldı

Son Güncelleme :

26 Mart 2021 - 8:29

/ 22 views kez okundu.
reklam
2 Bin 500 Sene Denize hasret kaldı
reklam

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Efes Antik Kenti, binlerce yılın ardından tekrar denizle buluşuyor. Projenin bitmesiyle beraber Efes’in Türkiye’nin en önemli destinasyon merkezlerinden biri haline gelmesi düşünülüyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Efes Antik Kanal Projesi inşaatı devam ediyor. UNESCO Efes Antik Kentini 2 bin 500 yıl sonra tekrar denizle buluşturacak projenin ilk etabı kapsamında, antik kanal girişi ve Pamucak sahilinde planlanan yat limanına fore kazık çakma işlemleri devam ediyor. Proje tamamlandığında denizle birleşecek ve 5 metre derinliğinde bir kanala dönüşecek.

‘PROJE TAMAMLANDIĞI ZAMAN EFES ÜNÜNE ÜN KATACAK’

DSİ 2. Bölge Müdürü Birol Çınar son çalışmaları da yerinde inceledi. Çınar, proje ile ilgili şunları aktardı: ‘Efes Antik Kanal Projesinin birinci ebatı Pamucak sahilinden Kuşadası-İzmir yolu üzerindeki alanı kapsıyor. Bu alana 600 metre uzunluğunda kanal ve teknelere kısa süreli konaklama imkanı sağlayacak.100 metre genişliğinde ve 250 metre uzunluğunda bir yat limanı inşa edilecek’ dedi.

PROJE İKİ ETAPTAN OLUŞUYOR

Efes Antik Kentini yeniden denizle buluşturacak proje iki etaptan oluşuyor. Projenin ilk etabında; 600 metre uzunluğunda giriş kanalı, mendirek yapısı, yat limanı ve giriş kanalı üzerinde araç ve yaya köprüsü inşa edilecek. İkinci etapta ise Pamucak sahilinden Efes Limanına kadarki alanın temizlenecek ve tarihi özelliklere uygun inşa edilecek teknelerin antik kente kadar gelmesi sağlanacak. Kanal boyunca tarihi dokuya uygun kesme taşlar döşenecek ve çevresi yeniden düzenlenecek. Antik kente özel teknelerle yolculuk edilecek Efes Antik Kenti ve limanı binlerce yıl batı ve doğu kültürlerinin kesiştiği Kral Yolu’nun başlangıç noktasında bulunuyordu. Fakat 2 bin 500 yıl içerisinde Küçük Menderes ve Marnas Çayının getirdiği alivyonlar nedeniyle denizden 9 km uzaklaştı ve bugünkü halini aldı. 2 bin 500 yıl sonra antik kente, özel teknelerle yeniden yolculuk yapılma şansı doğacak. Efes’e her yıl gelen turist sayısı yükselmesi düşünülerken, Efes Türkiye’nin en önemli destinasyon merkezlerinden biri haline gelecek.

reklam