reklam
reklam
hava 18° Parçalı Bulutlu
DOLAR 27,4462 % % -0.04
EURO 28,8624 % % 0.08
GRAM ALTIN 1.613,41 % % 0,01
ÇEYREK A. 2.637,92 % % 0,01
BITCOIN 761.386 % 1.323
reklam
Google News

18 yaş altı çocuğu olanlar dikkat

Son Güncelleme :

01 Temmuz 2021 - 12:58

/ 25 views kez okundu.
reklam
18 yaş altı çocuğu olanlar dikkat
reklam

Türkiye Sigorta Birliği (TSB) Başkanı Atilla Benli, Emekliler Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, Türkiye’de tasarruf bilincinin genç yaşta oluşması için her fırsatı değerlendirdiklerini bildirdi. Öte yandan Takasbank, Bireysel Emeklilik Sistemindeki (BES) emeklilik yatırım fonlarının, fon kurucusu emeklilik şirketi tarafından diğer emeklilik şirketleri katılımcılarına satılmasına, geri alınmasına imkân sağlayan BEFAS Platformu’nu hizmete alıyor.

2021 SİGORTA VE EMEKLİLİK YILI!

yeni düzenlemelerle 18 yaş altına da kapılarını açan BES’in, ulusal tasarrufların artmasına daha çok destek olacağını aktardı.

Benli, 2021’in sigorta ve özel emeklilik sektörünün yılı olduğuna işaret ederek, “Uzun zamandır gündemde olan pek çok konu yeni düzenlemelerle netleşti. Bizi en çok heyecanlandıranların başında ise BES’te 18 yaş sınırının kalkması geliyor. 23 milyona yakın 18 yaş altı nüfusa sahibiz. TÜİK’in Mayıs 2021 verilerine göre, nüfusumuzun yüzde 27’sini 0-17 yaş arası çocuklar oluşturuyor ki bu oranın 27 ülkenin genç nüfus oranlarından daha yüksek olduğu görülüyor. Demografik olarak hala genç fakat yaşlanmakta olan ülkemiz için erken yaşta tasarruf bilinci gelişmesi, birikimin artmasında en etkili unsur olarak karşımıza çıkıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

KATMA DEĞER SAĞLAYACAK!

TSB Başkanı Benli, vakıf ve dernek gibi kuruluşlardaki üye birikimlerinin BES’e aktarımına da imkan tanındığını aktararak, “Böylece birikimler kurumsallık, şeffaflık ve hesap verilebilirlik ilkeleri çerçevesinde yönetilerek yine ülkemizin tasarruf oranlarının artmasına olumlu yönde katkı sağlayacak. BES ile sağlık, hayat, eğitim sigortası gibi özel güvencelerin cazip olanaklarla bütünleşik bir paketle sunulması ise sistemden sadece emeklilikte değil, tüm yaşam boyunca istifade edilmesini mümkün kılıyor. Hayalini kurduğumuz emeklilik hayatı için herkesi BES’e davet ediyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Salgın döneminde muazzam bir başarı gösteren özel emeklilik sektörünün, yeni düzenlemelerle birlikte ülke ekonomisine daha yüksek katma değer sağlayacağını vurgulayan Benli, BES’te Otomatik Katılım uygulaması ile çalışanların da sisteme dahil olmasıyla katılımcı sayısının 12,7 milyona ve sistemdeki toplam fon büyüklüğünün 183,7 milyar TL’ye ulaştığını, sektörün gelişimi için her zaman olduğu gibi tüm güçleriyle çalışmaya devam edeceklerini kaydetti.

TAKASBANK’TAN YENİ PLATFORM!

Bloomberg’te yer alan habere göre, Takasbank, 18 yıldır saklama sorumluluğunu üstlendiği Bireysel Emeklilik Sistemindeki (BES) emeklilik yatırım fonlarının, fon kurucusu emeklilik şirketi tarafından diğer emeklilik şirketleri katılımcılarına satılmasına, geri alınmasına imkân sağlayan BEFAS Platformu’nu, 01 Temmuz 2021 tarihi (bugün) itibariyle hizmete alıyor.

reklam