reklam
reklam
hava 22° Çoğunlukla Bulutlu
DOLAR 20,8805 % % 0.36
EURO 22,5776 % % 0.13
GRAM ALTIN 1.328,26 % % 0,45
ÇEYREK A. 2.171,70 % % 0,45
BITCOIN 27.141,07 % 0.785
reklam
Google News

15 BİN TON NAR ÜRETİLİYOR

Son Güncelleme :

30 Ekim 2021 - 11:18

/ 27 views kez okundu.
reklam
15 BİN TON NAR ÜRETİLİYOR
reklam

Sonbahar aylarının gelmesi ile birlikte nar sezonunun açıldığı duyuruldu. Kilosunun üreticiden alınması halinde 3 lira olduğu narda bu sene yeni rekorlar bekleniyor.

Denizli ili ve ilçeleri ve Sarayköy, Buldan ilçesinde nar üretimi önemli yer teşkil ediyor.

Ege Bölgesi’nin nar bahçelerinde nar verimi geçen seneye göre artış yaşadı. Ortaca Ziraat Odası Başkanı Salim Çöllü yaptığı açıklamada hem iç piyasaya hem de dış piyasa nar sattıklarını, taleplere yetişmekte zorlandıklarını belirtirken sözlerine şu şekilde devam etti; “Bölgemizde 70-80 bin ton civarında rekolte gerçekleşiyor. Sofralık ve sıkmalık olarak yetiştirilen ürünlere bu yıl talep oldukça iyi. Fiyat olarak da bahçede 3 lira ortalamasında alıcı buluyor. Geçen yıl 40 bin ton rekolte gerçekleşirken fiyatlar da tarlada 2 liradan gitti. Üreticilerimiz bu yılki rekolte ve fiyatlardan memnun. İhracat olarak Avrupa ülkeleri başta olmak üzere Ukrayna ve Rusya’ya ürün gönderiliyor.”

15 BİN TON NAR ÜRETİLİYOR 13 BİN TONU DIŞ ÜLKELERE SATILIYOR

Dalyan’da 20 yıldır nar üretimi yapan ve ürettiği narları dış ülkelere ihraç eden Recai Keçeci Dalyan’da yetiştirilen narların traktörlerle paketleme tesisine taşındığını, burada kullanım alanına göre ayrılarak paketlendiğini ve Avrupa ülkelerine ihraç edildiğini aktardı. Dalyan civarında yaklaşık 15 bin ton nar olduğunu söyleyen Recai Keçeci açıklamalarına şu şekilde devam etti; “Hem üretim yapmaktayız hem depolama hem de Avrupa ülkelerine ihracat yapıyoruz. Avrupa ülkeleri, biyolojik tarım yaptığımız için Dalyan narını tercih ediyor. Meyvelere zararlı böcekler geldiği zaman biyolojik avcı dediğimiz uğurböceği ailesinden bir böcek var. Bahçelere onlardan salıyoruz. Zararlı olan böceklerin larvalarına saldırıyor, onun üremesini yavaşlatıyor. Bu da bizim işimize geliyor. Böyle olduğunda ilaç kalıntısı olmadığı için Avrupa ülkeleri tarafından tercih edilen bir bölgede ürün yetiştiriyoruz. Dalyan’da toplanan 15 bin ton narın yaklaşık 13 bin tonunun Avrupa ülkelerine gönderildiğine dikkati çeken Keçeci, “Bu sene nar fiyatları bahçede 3 liradan satıldı. Tabii ihracat fiyatları daha belli değil. Bu da çiftçi için kötü bir rakam değil. Nar iyi bakılırsa dekarda 3 ton meyve veren bir ağaç. Önemli olan çok nar yetiştirmek değil, kaliteli nar yetiştirmek. Dalyan’da başarılı çiftçiler var. Ürününün yüzde 60-70’ini ihraç edebilen çiftçiler var.”

reklam