reklam
reklam
hava 25° Güneşli
DOLAR 27,5709 % % 0.48
EURO 29,0065 % % 0.78
GRAM ALTIN 1.619,25 % % 0,45
ÇEYREK A. 2.647,47 % % 0,45
BITCOIN 766.622 % 0.329
reklam
Google News

13.5 Milyon Emekliye Müjde

Son Güncelleme :

14 Temmuz 2021 - 17:41

/ 28 views kez okundu.
reklam
13.5 Milyon Emekliye Müjde
reklam

Bakanlık tarafından gelen son dakika haberine göre, 13.5 milyon emekli ve hak sahibinin Kurban Bayramı ikramiyeleri dün itibari ile hesaplara yatırılıyor.

 

Son dakika gelen habere göre, emeklinin çifte bayram yapacağı görülüyor. Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı milyonlarca vatandaşın beklediği ikramiye ve aylık takvimini kamuoyu ile paylaştı..

Haziran ayı enflasyon rakamlarının açıklanması ile beraber belli olan yeni emekli maaşları SSK emeklileri için dün, Bağ-Kur emeklileri için ise 16 Temmuz tarihinde ödenmeye başlayacak. Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Kurban Bayramı ikramiyeleri ile beraber temmuz ayı maaş ödemlerinin yatırılmaya başladığını bildirmesiyle vatandaşlar bayramda çifte mutluluk yaşayacak..

SSK dahilinde aylık alanların zamlı 2021 Temmuz tarihi aylıkları ile Kurban Bayramı ikramiyeleri ise, maaşlarını 17, 18, 19, 20, 21 Temmuzda alanlar dün alırken, 22, 23, 24, 25, 26 Temmuzda alanlara da bugün hesaplara yatırılacak.

YÜZDE 8.45 ZAMLI YATIYOR

Bakanlık tarafından Haziran ayı enflasyon rakamlarının açıklanması ile beraber SSK ve Bağ-kur emeklilerinin zam oranı %8.45 oldu. Memurların ve memur emeklilerinin ise %3’lük toplu sözleşme artışa eklenecek enflasyon farkı da bu oranla beraber belirlenmiş oldu. Bu bağlama göre memurların ve memur emeklilerinin zam oranları %3+ 5.45 olarak gerçekleşti.

Daha yeni emekli olan vatandaşlar da bayram ikramiyesinden faydalanabileceği bildirildi. Mayıs ayı sonuna kadar emekli aylığı bağlanan vatandaşlar Ramazan Bayramı ikramiyesi aldığı gibi Kurban Bayramı ikramiyesi ödemesi de alabileceği ifade edildi.. Temmuz ayı sonuna dek emekli aylığı bağlanan vatandaşlar da yine Kurban Bayramı ikramiyesini alacak.

EVDE BAKIM YARDIMI ÖDEMELERİ DE BAŞLADI

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Kurban Bayramı öncesinde yardıma muhtaç kişileri desteklemek amacı ile de evde bakım yardımı ödeme tarihini öne çektiklerini ve yardımları hesaplara yatırmaya başladıklarını duyurdu. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, yayınladığı  yazılı açıklamada, yaşamlarını kendi başına sürdüremeyen, ailesinin yanında bakımı mümkün olmayan engelli vatandaşlara kuruluşlarda bakım hizmeti sunduklarını, ailelerinin yanında kalan engellilere ise gündüz bakım hizmeti, evde bakım yardımı gibi hizmet modelleri ile destek olduklarını ifade etti.

Bakıma zorunluluğu olan engelli kişilerin ailelerinin yanında desteklenmelerinin öncelikli hedeflerinden biri olduğunu ifade eden Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, ”Engelli vatandaşlarımıza yönelik politikalarımızı aile odaklı sosyal hizmet vizyonumuz doğrultusunda geliştiriyoruz. Evde bakım yardımı ile bakıma ihtiyaç duyan, ağır engelli yakını olan ve bakımını üstlendiği için çalışamayan vatandaşlarımızı da destekliyoruz. Şu an yarım milyonu aşkın vatandaşımıza evde bakım yardımı veriyoruz” dedi.

TARİH ÖNE ÇEKİLDİ

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, haziran ayı evde bakım yardımı ödemelerinin Kurban Bayramı’na denk geldiğini ifade ederek, ”Bayram öncesi ihtiyaç sahibi ailelerimizi desteklemek amacıyla ödeme tarihini öne çektik. Evde bakım yardımı ödemelerini hesaplara yatırmaya başladık” dedi.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, evde bakım yardımı ödemeleri kapsamında bu ay 893.1 milyon lira ödeme yapılacağını belirtti.

reklam