reklam
reklam
hava 27° Orta
DOLAR 27,5717 % % 0.49
EURO 29,0141 % % 0.81
GRAM ALTIN 1.613,01 % % 0,06
ÇEYREK A. 2.637,27 % % 0,06
BITCOIN 764.706 % 0.173
reklam
Google News

120 Yıllık Restore edilecek

Son Güncelleme :

05 Haziran 2021 - 12:55

/ 22 views kez okundu.
reklam
120 Yıllık Restore edilecek
reklam

Buldan Belediye Başkanı Mustafa Şevik,  önceki 7 yıllık başkanlığı döneminde başlattığı yenileme çalışmalarını,  yeni dönemde de aralıksız sürdürüyor.  Restorasyon projeleri kapsamında, 120 yıllık taş yığma binanın restorasyon projesinin Kültür Varlıklarını Korumu Kurulu tarafından kabul edildiğini açıklayan Başkan Şevik, “Restorasyonu tamamlandığında burasını, Belediye Kültür Evi ve Konservatuar olarak hizmete açacağız” dedi.

 

Buldan Belediye Başkanı Mustafa Şevik, Kurtuluş Mahallesi Bağlayan sokakta bulunan ve mülkiyeti Belediye şirketi BULDAŞ’a ait olan120 yıllık taş yığma yapıyı kiralayarak restore edileceğini açıkladı. Buldan Belediye Meclisi mayıs ayı toplantısında oy birliği ile alınan karar doğrultusunda burasını Kültür Evi ve Konservatuar olarak hizmete açmak istediklerini vurgulayan Başkan Şevik, “Restorasyon projesi Aydın Kültür Varlıklarını Koruma kurulu tarafından kabul edildi. En kısa zamanda restorasyon çalışmalarına başlanacak. Gazankıranlar evi olarak bilinen120 yıllık taş binayı, Belediye Kültür Evi ve Konservatuar olarak Buldanlılarımızın hizmetine sunacağız” dedi.

Pandemi döneminde ara verilen müzik, enstrüman ve tiyatro kurslarının geçici bir süreliğine Zübeyde Hanım Kültür Merkezi’nde düzenlenmeye devam edeceğini belirten Başkan Şevik, “İkinci normalleşme sürecinin başlamasıyla birlikte kültür ve sanat eğitimlerini yeniden başlamak istiyoruz.    Kurslar geçici olarak Zübeyde Hanım Kültür Merkezi’nde devam edecek. Etkinlik ve kurslarımız, restorasyon çalışmaları tamamlandığında Belediye Kültür Evi ve Konservatuar olarak kullanacağımız tarihi taş binaya taşınacak. Amacımız hem tarihi yapıyı yeniden kültür turizmine kazandırmak hem de ilçemizdeki yetenekli ve güçlü sesi olan gençlerimizi ortaya çıkararak,  bu alanda yetiştirmelerine katkı sağlamak.  Konservatuarımız yalnızca gençlere değil,  her yaştan vatandaşımızın sosyalleşmesi, sosyalleşirken de bizim kültürel değerlerimizden faydalanmasını istiyoruz.”  diye konuştu.

Belediyeciliğin bir görevinin de insanların kültürel faaliyetlere katılmasını sağlamak olduğunu vurgulayan Başkan Şevik,  “ 50 yıl önce yani 1970’li yıllarda belediyemiz bünyesinde Bando Takımı  vardı. Yıllar sonra dağılmış.  Biz, yetenekli belediye personellerimizden  yeniden bir  bando takımı  oluşturacağız. Ayrıca, bir de mehter takımı kuracağız” dedi.

Başkan Şevik, tarihi taş evin bulunduğu Bağlayan Sokağında da yapılacak düzenleme ile, trafiğin tek yön olarak belirleneceği ve ışıklandırılacağını söyledi.

reklam